"Powrót do ojczyzny" i rosyjskie obywatelstwo. Kuszą "zakładniczkę Zachodu" Jamalę

[object Object]
Szpak o wynikach Eurowizji: to niesprawiedliwe i trochę bolesnetvn24
wideo 2/3

Władze okupowanego przez Rosję Krymu proponują zwyciężczyni tegorocznego konkursu Eurowizji "powrót do historycznej ojczyzny" i rosyjskie obywatelstwo. Jamala mieszka w Kijowie, ale jej rodzice pozostali na półwyspie.

- Krym zawsze będzie się cieszyć z wystąpienia Jamali, to przecież jej ojczyzna – powiedział wicepremier zaanektowanego przez Rosję półwyspu Gieorgij Muradow. Jak stwierdził, "Jamala może śpiewać u siebie, wystarczy jedynie dokonać niewielkich formalności ze zmianą obywatelstwa: z ukraińskiego na rosyjskie".

Piosenkarka tatarskiego pochodzenia Susana Dżamaldinowa (Jamala to jej pseudonim artystyczny) na tegorocznym konkursie Eurowizji zaprezentowała piosenkę o deportacji Tatarów z Krymu przez Stalina w 1944 roku.

"Poparcie całego Krymu"

Muradow zaproponował, by "skończyła wreszcie przedłużające się tematy o wysiedleniu i wróciła na historyczną ojczyznę".

- Jamala jest u nas zawsze mile widziana, gratulujemy. Wśród głosów rosyjskich, które otrzymała, jest wiele Tatarów, którzy mieszkają na Krymie – dodał Muradow, cytowany przez rosyjską agencję TASS.

Z kolei inny wicepremier okupowanego półwyspu, Rusłan Balbek, powiedział agencji RIA Nowosti, że "dzięki swojemu talentowi Jamala otrzymałaby poparcie całego Krymu, gdyby jej piosenka nie miała wydźwięku politycznego". - Ubolewamy, że piosenkarka stała się zakładniczką gier politycznych, które Zachód prowadzi przeciwko Rosji – stwierdził.

Gdzie odbędzie się Eurowizja?

Tatarska piosenkarka zwyciężyła w finale 61. Konkursu Piosenki Eurowizji w Sztokholmie. Jej sukces wywołał euforię w Kijowie, gratulacje artystce złożyli m.in. prezydent i premier kraju. Gratulowali jej także znani artyści i sportowcy.

Ukraina zdobyła w głosowaniu jury oraz widzów łącznie 534 punkty, co oprócz zwycięstwa daje jej prawo do organizacji przyszłorocznej Eurowizji.

Zorganizowanie konkursu zaproponowały już cztery miasta ukraińskie: Kijów, Odessa, Dniepropietrowsk i Lwów.

[object Object]
15.03 | Jak wygląda życie mieszkańców Krymu rok po aneksji przez Rosję?Fakty TVN
wideo 2/4

Autor: tas\mtom / Źródło: TASS, RIA Nowosti

Tagi:
Raporty: