Potężne trzęsienia Ziemi w Japonii i na Indonezji

 
Potężne trzęsienie Ziemi na wyspie Hokkaido / zdj. arch.TVN24

Bardzo silne trzęsienie Ziemi wystąpiło w Japonii. W pobliżu północnej wyspy Hokkaido, wstrząs miał siłę aż 7,2 stopnia w skali Richtera. Natomiast po podobnym trzęsieniu niedaleko Wysp Korzennych należących do Indonezji, okolice zagrożone są tsunami.

W Japonii, Ziemia zatrzęsła się około godz. 1:20 czasu polskiego.

Epicentrum trzęsienia znajdowało się około 112 km na południowy-zachód od miasta Kushiro na głębokości 58 km. Na razie nie ma danych o ofiarach.

Ostatnie większe trzęsienie ziemi nawiedziło Japonię w październiku 2004 roku o sile 6,8 w skali Richtera, a w jego wyniku zginęło 65 osób.

Natychmiast po trzęsieniu, nastąpiły obawy, czy nie spowoduje ono tsunami. Teraz już wiemy, że do japońskiej wyspy doszła niewielka fala, o wysokości ok. 10 cm.

Indonezja zagrożona tsunami

Ziemia zatrzęsła się również około 1.00 w nocy naszego czasu w pobliżu indonezyjskich wysp Moluka (Korzennych) na oceanie. Tamtejsza agencja meteorologiczna odnotowała wstrząs o sile 7,6 stopnia w skali Richtera i zaalarmowała przed możliwością wystąpienia tsunami.

Amerykańska Geological Survey podała natomiast wartość 6,6 st. w skali Richtera.

Zdaniem Amerykanów, epicentrum trzęsienia na Indonezji znajdowało się ok. 93 km pod powierzchnią Ziemi, ponad 100 km na północ od wyspy Ternate. Zdaniem jej mieszkańców, było odczuwane łagodnie i nie spowodowało paniki.

Nie ma doniesień o ewentualnych ofiarach kataklizmu.

Skala Richtera jest otwarta, ale w praktyce nie notuje się silniejszych wstrząsów niż 9,5 stopnia.

Tsunami - fala portowa

Tsunami to słowo oznacza tzw. Falę portową. Często też nazywana jest falą oceaniczną i powstaje w ściśle określonych warunkach. To zjawisko nie zdarza się do często lecz jest niezwykle groźne.

Tylko pięć czynników może wytworzyć tak ogromną ilość energii, żeby zaistniała możliwość powstania fali portowej. To podmorskie trzęsienia ziemi, erupcje wulkanów położonych zarówno pod, jak i na powierzchni wody, podmorskie osunięcia ziemi, uderzenie meteorytu oraz (bardzo rzadkie zjawisko) duże osunięcie się brzegu morskiego.

Niepozorna siła

W 1993 trzęsienie ziemi u wybrzeży Japonii, spowodowało falę o wysokości 60 cm na otwartych wodach, a wzrosła ona do 30 metrów zbliżając się do lądu. Na głębszych wodach fali praktycznie nie widać, ale jest ona bardzo szybka. Jej prędkość może przekraczać nawet 800 kilometrów na godzinę. Gdy robi się płycej woda się spiętrza i fala rośnie, jednak wówczas zwalnia.

Nie łatwo przewidzieć czy po danym trzęsieniu ziemi mogą zrodzić się fale Tsunami. Geologowie, sejsmologowie oraz inni naukowcy zajmujący się dnem oceanicznym na bieżąco śledzą takie wydarzenia i oceniają czy dane trzęsienie ziemi może spowodować falę oceaniczną. Większość miast zagrożonych tym zjawiskiem buduje specjalne wały ochronne.

Śmiercionośna fala

Jedno z najbardziej śmiercionośnych tsunami miało miejsce w 2004 roku. Wywołane trzęsieniem na Oceanie Indyjskim pochłonęło blisko 200 tysięcy ofiar w azjatyckich krajach. Miliony straciły dach nad głową oraz miejsca pracy. Organizacje humanitarne stwierdziły, że co trzecia ofiara kataklizmu była dzieckiem. Wśród ofiar znalazły się tysiące turystów z całego świata, którzy spędzali razem z dziećmi Boże Narodzenie na słonecznych plażach Oceanu Indyjskiego.

Trzęsienie Ziemi w pobliżu japońskiej wyspy Hokkaido spowodowało niewielką tylko falę tsunami, mającą zaledwie 10 cm wysokości.

Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: TVN24