Poszło o pieniądze, nie seks. Włoski sąd uzasadnił wyrok ws. Amandy Knox

Amanda Knox przebywa w USAWikimedia (CC BY SA 3.0) | Scott335

Sąd apelacyjny we Florencji przedstawił uzasadnienie wyroku skazującego Amandę Knox za zabójstwo Meredith Kercher. Knox została w styczniu uznana współwinną zabójstwa swojej współlokatorki. Włoski sąd oświadczył, że do zbrodni doszło w wyniku kłótni o pieniądze. Wcześniej mówiono wyłącznie o motywach seksualnych.

Amanda Knox spędziła we włoskim więzieniu 4 lata po tym jak sąd uznał ją i jej chłopaka Raffaele Sollecito winnymi morderstwa 21-letniej brytyjskiej studentki Meredith Kercher. Wyrok został anulowany przez włoski Sąd Najwyższy w 2011 roku w związku z serią nieścisłości i błędów. Knox po wyjściu z więzienia wyjechała do ojczyzny i nie wraca już do Włoch. Ponowny proces rozpoczęto w 2013 roku. Knox i jej chłopak zostali skazani na, kolejno, 28 i 25 lat więzienia. W więzieniu pozostaje Rudy Hermann Guede, któremu udowodniono zabójstwo Kercher.

Brytyjka mieszkała z Amerykanką w jednym mieszkaniu i studiowały wspólnie na miejscowym uniwersytecie. W 2007 roku Kercher znaleziono martwą. Otrzymała szereg ciosów nożem i nosiła ślady próby napaści seksualnej.

Uzasadnienie wyroku

W uzasadnieniu możemy przeczytać, że Kercher rany zadawały co najmniej dwie osoby. W noc morderstwa miało dojść do bójki o pieniądze i nie miało to wyłącznie charakteru napaści seksualnej. Pierwotnie prokuratura informowała, że Kercher miała zostać zabita w trakcie próby gwałtu po odmowie udziału w orgii seksualnej. Sąd we Florencji oznajmił, że ślady na ciele ofiary wskazują, że Guede nie był jedynym napastnikiem. Rany miały być zadane co najmniej dwoma nożami. Sąd uznał, że Knox zaatakowała Kercher razem z Sollecito, a Guede przytrzymywał ofiarę. Głównym motywem miała być kwestia pieniędzy, które Knox miała ukraść z pokoju przyszłej ofiary.

Knox przebywa w USA, które nie mają w zwyczaju wydawać swoich obywateli w ręce wymiaru sprawiedliwości obcych państw. Knox nieustannie twierdzi, że jest niewinna. Sollecito także pozostaje na wolności, ale nie może opuszczać Włoch. Trwa proces odwoławczy, który powinien skończyć się w 2015 roku.

Autor: kło//gak / Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Wikimedia (CC BY SA 3.0) | Scott335