Porozumienie "nie zablokuje reżimowi drogi do uzyskania broni atomowej"

Iran zgodził się nie budować nowych obiektów służących wzbogacaniu uranu przez 15 lat (na zdj. ośrodek Natanz) wikipedia.org

Ramowe porozumienie w sprawie irańskiego programu atomowego, ogłoszone w czwartek przez Teheran i sześć światowych mocarstw, nie wystarczy, by powstrzymać władze irańskie od wyprodukowania broni jądrowej - oceniła w piątek przywódczyni opozycji na uchodźstwie.

- Deklaracja złożona z ogólników, bez podpisu i oficjalnego poparcia ze strony (ajatollaha Alego) Chameneia, nigdy nie zablokuje reżimowi drogi do uzyskania broni atomowej - powiedziała przywódczyni opozycyjnej emigracyjnej Narodowej Rady Oporu Iranu (NCRI) Marjam Radżawi. Jej zdaniem dalsze negocjacje z irańskimi władzami nie przyczynią się do nierozprzestrzeniania broni jądrowej. - Jedynym sposobem na powstrzymanie mułłów przed jej uzyskaniem jest zmuszenie reżimu do respektowania rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ - oceniła. "Permisywizm i nieuzasadnione ustępstwa" ze strony negocjujących z Iranem mocarstw - pięciu stałych członków RB ONZ (USA, Wielka Brytania, Francja, Rosja, Chiny) oraz Niemiec - "jedynie dają więcej czasu temu najmniej wiarygodnemu reżimowi na świecie" oraz "zwiększają związane z tym zagrożenia dla Irańczyków, regionu i świata" - podkreśliła Radżawi.

Ostateczna wersja do końca czerwca

NCRI jest politycznym skrzydłem rezydującej w Iraku Organizacji Ludowych Mudżahedinów Iranu (PMOI), która przez USA jest uznawana za ugrupowanie terrorystyczne. Rada twierdzi, że cieszy się znacznym poparciem w samym Iranie, ale zdaniem obserwatorów jest ono raczej ograniczone ze względu na opowiedzenie się przez nią po stronie Iraku podczas wyniszczającej wojny iracko-irańskiej w latach 1980-88. Ogłoszona w czwartek w Lozannie wstępna umowa w sprawie irańskiego programu nuklearnego ma być podstawą ostatecznego porozumienia, które powinno zostać sfinalizowane do 30 czerwca. Główne elementy wstępnego porozumienia to ograniczenie irańskich zdolności wzbogacania uranu o ponad dwie trzecie w zamian za stopniowe uchylanie sankcji nałożonych na Teheran przez USA i UE - po zweryfikowaniu przez MAEA, że Iran wypełnia swoje zobowiązania. Iran zgodził się też nie budować nowych obiektów służących wzbogacaniu uranu przez 15 lat, a także przez co najmniej 15 lat nie wzbogacać uranu powyżej poziomu 3,67 proc. W ramach przyszłego porozumienia przez 25 lat mają być prowadzone inspekcje irańskiego łańcucha dostaw uranu.

[object Object]
Iran rozwija program rakiet balistycznychTasnim News Agency,CC BY-SA 4.0,Hossein Velayati/Wikipedia(CC BY SA 3.0)
wideo 2/17

Autor: db//gak / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: wikipedia.org

Tagi:
Raporty: