Świat

Poroszenko: wstrzymamy ogień w strefie katastrofy

Świat


Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko ogłosił, że jego kraj jednostronnie wstrzyma ogień w 20-kilometrowej strefie walk z separatystami, gdzie 17 lipca rozbił się malezyjski samolot pasażerski, i wyraził nadzieję, że podobną decyzję podejmie strona przeciwna.

Poroszenko złożył te deklaracje w przeprowadzonych we wtorek rozmowach telefonicznych z premierami Holandii i Australii, Markiem Rutte i Tonym Abbottem.

Poroszenko potwierdził zdecydowaną gotowość do zapewnienia dostępu międzynarodowej misji ekspertów do miejsca upadku samolotu; chce w tym celu jednostronnie ogłosić przerwanie ognia w 20-kilometrowej strefie – ogłoszono w komunikacie administracji prezydenckiej w Kijowie. Prezydent Ukrainy "liczy także, że Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) wykorzysta swe wpływy dla wstrzymania ognia przez terrorystów". Szef państwa oświadczył, że gotów jest zaproponować ekspertom OBWE możliwość monitorowania przestrzegania tych ustaleń przez stronę ukraińską bezpośrednio na pozycjach sił rządowych w tym regionie. Poroszenko podkreślił, że w czwartek ukraiński parlament zajmie się ratyfikacją umowy z Australią dotyczącej zapewnienia bezpieczeństwa śledztwa w sprawie przyczyn katastrofy malezyjskiego samolotu. Ponownie zadeklarował, że Ukraina wypełni wszystkie swoje zobowiązania, by śledztwo było uczciwe i otwarte.

"Spiegel": to Rosjanie zestrzelili boeinga lotu MH17archiwum TVN24
wideo 2/21

Walki zatrzymały ekspertów

We wtorek holenderskie ministerstwo sprawiedliwości poinformowało, że holenderscy i australijscy eksperci prowadzący śledztwo w sprawie zestrzelenia Boeinga 777 w obwodzie donieckim po raz kolejny zrezygnowali z wyjazdu na miejsce wypadku. Nie opuścili Doniecka, gdyż na trasie do miejsca katastrofy nadal toczy się zbyt wiele walk. Już w niedzielę i poniedziałek eksperci i policjanci z Holandii i Australii odwołali wyprawę na miejsce wypadku boeinga. W wyniku katastrofy zginęło 298 osób, w tym 193 Holendrów, 43 Malezyjczyków i 28 Australijczyków. Do tej pory do Holandii przewieziono ponad 200 ciał.

Jacek Czaputowicz o szczycie czwórki normandzkiej w Paryżutvn24
wideo 2/23

Autor: asz\mtom / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: