Świat

Poroszenko: Kijów jest gotowy znacznie poszerzyć kompetencje krymskiej autonomii

Świat


Rada Najwyższa Ukrainy jest gotowa prowadzić dialog z władzami Krymu, jeśli zostaną wycofane wojska rosyjskie – oświadczył deputowany Batkiwszczyny, były szef ukraińskiej dyplomacji Petro Poroszenko.

Jak zaznaczył, parlament jest gotowy znacznie poszerzyć kompetencje krymskiej autonomii, ale przy zachowaniu suwerenności Ukrainy. Parlament jest też gotów w bardzo krótkim czasie przyjąć ustawę o statusie Sewastopola i ustawę o lokalnych referendach. Poroszenko zaapelował do ukraińskich polityków, by pojechali na Krym wesprzeć ukraińskich żołnierzy oraz ludność cywilną półwyspu.

Krym chce referendum

27 lutego, po zajęciu budynków rządu i parlamentu Autonomicznej Republiki Krymu w Symferopolu przez "przedstawicieli samoobrony rosyjskojęzycznych obywateli Krymu" Rada Najwyższa Krymu zdecydowała, że 25 maja odbędzie się referendum w sprawie rozszerzenia pełnomocnictw autonomii półwyspu. W poniedziałek prezydium krymskiego parlamentu poparło inicjatywę przesunięcia terminu plebiscytu na 30 marca. Przewodniczący parlamentu Autonomicznej Republiki Krymu Wołodymyr Konstantynow oświadczył w niedzielę, że podczas referendum ma być rozpatrywana kwestia zmiany statusu regionu z autonomicznego na państwowy. Podkreślił też, że Rada Najwyższa Krymu nie podporządkuje się nowym władzom centralnym w Kijowie. Centralna Komisja Wyborcza Ukrainy podkreśliła w poniedziałek, że przeprowadzenie jakiegokolwiek lokalnego referendum zgodnie z obowiązującym ustawodawstwem jest niemożliwe, gdyż żadna z obowiązujących na Ukrainie ustaw nie określa porządku ich przeprowadzania.

Jacek Czaputowicz o szczycie czwórki normandzkiej w Paryżu
Jacek Czaputowicz o szczycie czwórki normandzkiej w Paryżutvn24
wideo 2/23

Autor: mtom / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: