Ponad 50 lat kierował polityką zagraniczną. Emir Kuwejtu nie żyje

TVN24 | Świat

Autor:
pp\mtom
Źródło:
Reuters, PAP

Emir Kuwejtu szejch Sabah al-Ahmad al-Sabah zmarł w wieku 91 lat - poinformowała kuwejcka telewizja państwowa, powołując się na oficjalny komunikat z pałacu emira.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Sabah al-Ahmad al-Sabah rządził Kuwejtem od 2006 roku, a polityką zagraniczną tego emiratu kierował przez ponad 50 lat. Jego wyznaczonym następcą jest jego brat, szejch Nawaf al-Ahmad al-Sabah.

Zmarły uważany był za umiarkowanego władcę w Zatoce Perskiej, wstrząsanej politycznymi zawirowaniami, wielkiego sojusznika Stanów Zjednoczonych i Arabii Saudyjskiej, utrzymującego jednocześnie dobre stosunki z ich rywalem, Iranem.

Architekt współczesnej polityki zagranicznej Kuwejtu

Urodzony 6 czerwca 1929 roku szejch Sabah został faktycznym przywódcą Kuwejtu jeszcze przed swoją intronizacją, która miała miejsce w styczniu 2006 roku. Władzę przejął w 2003 roku z powodu problemów zdrowotnych swojego poprzednika, przyrodniego brata szejcha Dżabera i ówczesnego następcy tronu, jego kuzyna szejcha Saada, który zmarł w 2008 roku.

Emir Kuwejtu, szejch Sabah al-Ahmad al-Sabahkremlin.ru

Członek rodziny, która rządzi Kuwejtem przez ponad 250 lat, szejch Sabah był uważany za architekta współczesnej polityki zagranicznej Kuwejtu. Wspierał Bagdad w czasie wojny iracko-irańskiej (1980-1988), a następnie przeprowadził swój emirat przez inwazję wojsk Saddama Husajna w 1990 roku.

Na szczycie arabskim w Mekce w maju 2019 roku emir zdecydowanie opowiadał się za deeskalacją napięć w Zatoce Perskiej, wywołanych konfliktem między Iranem a Stanami Zjednoczonymi. - Musimy dołożyć wszelkich starań, aby opanować sytuację - mówił.

Uważany za liberała dążył do zmian w swoim kraju. Po długich staraniach w 2005 roku zdołał przeforsować ustawę, dającą kobietom prawo głosu. Wykluczył jednak legalizację partii politycznych, oficjalnie zakazanych w Kuwejcie. Za jego rządów dokonano wielu aresztowań, głównie przeciwników oskarżonych o krytykowanie władcy.

Leczenie w USA

91-letni szejch Sabah poddał się badaniom lekarskim w USA we wrześniu 2019 roku. W lutym 2000 roku wszczepiono mu rozrusznik, a w 2002 roku usunięto mu wyrostek robaczkowy. W 2007 przeszedł w USA operację urologiczną.

W lipcu 2020 udał się do USA, aby "kontynuować leczenie" po "udanej operacji" w swoim kraju.

Autor:pp\mtom

Źródło: Reuters, PAP

Źródło zdjęcia głównego: NOUFAL IBRAHIM/EPA/PAP