Myśliwce MiG-29 dla Ukrainy. Wiceminister obrony Wielkiej Brytanii: jesteśmy gotowi wypełnić luki w obronie przeciwlotniczej Polski

Źródło:
PAP
Samoloty MiG-29. Wideo archiwalne
Samoloty MiG-29. Wideo archiwalneReuters Archive
wideo 2/3
Samoloty MiG-29. Wideo archiwalneReuters Archive

Wiceminister obrony Wielkiej Brytanii James Heappey oświadczył, że Wielka Brytania jest gotowa pomóc Polsce wypełnić luki w obronie przeciwlotniczej spowodowane wysłaniem przez Warszawę części swoich myśliwców MiG-29 do Ukrainy.

Prezydent Andrzej Duda przekazał w czwartek, że Polska w ciągu najbliższych dni przekaże Ukrainie cztery myśliwce MiG-29. Jak dodał, kolejne samoloty są obecnie serwisowane i będą przekazywane sukcesywnie. W piątek słowacki rząd poinformował, że przekaże Ukrainie 13 myśliwców MiG-29.

Prezydent Duda o MiG-ach dla Ukrainy: pierwsza dostawa w ciagu najbliższych dni TVN24

Wielka Brytania oferuje swoje samoloty. Czeka na prośbę z Polski

Wiceminister obrony Wielkiej Brytanii James Heappey powiedział niemieckiemu dziennikowi "Welt", że Wielka Brytania jest gotowa pomóc Polsce wypełnić luki w obronie przeciwlotniczej spowodowane wysłaniem części swoich myśliwców do Ukrainy.

"Bardzo pozytywnie spojrzymy na polską prośbę o uzupełnienie powstałych luk. Zrobiliśmy to, gdy Warszawa po raz pierwszy przekazała Ukrainie czołgi T-72, a do Polski wysłaliśmy czołgi Challenger 2. To samo dotyczy myśliwców" - powiedział wiceszef brytyjskiego resortu obrony. Dodał, że jeszcze taka prośba z Warszawy nie wpłynęła.

Wiceminister obrony Wielkiej Brytanii: decyzja Polski to wspaniała chwila

James Heappey podkreślił, że decyzja Polski o przekazaniu myśliwców MiG-29 Ukrainie to "wspaniała chwila". Jego zdaniem to także najlepsze rozwiązanie dla Ukraińców, bo "potrzebują samolotów, które już znają".

"Dla reszty z nas [sojuszników - przyp. red.] pozostaje pytanie, w jakim stopniu uzupełnimy zdolności bojowe tych sił powietrznych, które rezygnują ze swojego sprzętu" - powiedział wiceminister obrony Wielkiej Brytanii.

Autorka/Autor:pp//now

Źródło: PAP