"Polska staje się silnym, szanowanym i bezpiecznym krajem" - oceniła na Twitterze premier Beata Szydło, komentując wybór Polski na niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ.
Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych wybrało w piątek w tajnym głosowaniu Polskę na niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ na lata 2018-19. Polska była jedynym kandydatem z grupy państw Europy Wschodniej (EEG) ubiegającym się o to miejsce.
Polska, która w głosowaniu w Nowym Jorku otrzymała 190 głosów (dwa państwa się wstrzymały), zgłosiła swoją kandydaturę do Rady Bezpieczeństwa w roku 2009.
"Historyczny sukces polskiej dyplomacji w RB ONZ. Polska staje się silnym, szanowanym i bezpiecznym krajem. Kolejny krok w dobrym kierunku" - napisała premier Beata Szydło na swoim profilu na Twitterze.
Historyczny sukces polskiej dyplomacji w RBONZ. Polska staje sie silnym, szanowanym i bezpiecznym krajem. Kolejny krok w dobrym kierunku
— Beata Szydło (@BeataSzydlo) June 2, 2017
"Podmiotowa polityka zagraniczna przynosi sukcesy"
Szef dyplomacji RP Witold Waszczykowski, który reprezentował Polskę w Nowym Jorku, podkreślił, że "wybór Polski do Rady Bezpieczeństwa ONZ to zwieńczenie kilkuletnich starań polskiego rządu i potwierdzenie, że podmiotowa polityka zagraniczna przynosi sukcesy".
W skład Rady Bezpieczeństwa ONZ wchodzi 15 państw, w tym pięciu stałych członków, którzy posiadają prawo weta. Są to Stany Zjednoczone, Francja, Wielka Brytania, Chiny oraz Rosja. Pozostali wybierani są na dwuletnią kadencję, po pięć państw każdego roku.
Niestałych członków RB ONZ wybiera się zgodnie z tak zwanym kluczem regionalnym. Zgodnie z nim zawsze pięć miejsc przypada państwom z Afryki oraz Azji, dwa - z Ameryki Łacińskiej, jedno - z Europy Wschodniej oraz dwa miejsca - z Europy Zachodniej.
Autor: kg / Źródło: PAP