Badanie: Polacy i Węgrzy mocno podzieleni w podejściu do Rosji i USA

Źródło:
PAP

Polacy i Węgrzy znacznie różnią się w podejściu do Rosji i Stanów Zjednoczonych – wynika z badania opublikowanego przez Pew Research Center (Pew). Badanych pytano między innymi o zasadność sankcji nałożonych na Rosję, poczucie zagrożenia płynącego ze strony Moskwy czy zaufanie do prezydentów Rosji, USA i Ukrainy.

Sondaż został przeprowadzony metodą badań bezpośrednich na reprezentatywnej próbie 1007 Węgrów oraz 1022 Polaków w dniach 8 marca-27 kwietnia.

CZYTAJ WIĘCEJ: MSZ Ukrainy odpowiada na słowa Viktora Orbana: szef węgierskiego rządu zdjął z Rosji odpowiedzialność

Poparcie dla sankcji na Rosję

Prawie połowa Węgrów (48 procent) twierdzi, że sankcje nałożone na Rosję powinny zostać ograniczone, 34 procent uważa, że powinny zostać na obecnym poziomie, a tylko 8 procent jest za ich zaostrzeniem. W Polsce natomiast aż 67 procent społeczeństwa jest za nałożeniem dodatkowych sankcji na Kreml, a tylko 3 procent uważa, że powinny one zostać ograniczone.

"Odsetek Polaków opowiadających się za zwiększeniem sankcji wobec Rosji wzrósł o 18 punktów procentowych od badania przeprowadzonego w 2015 roku po aneksji Krymu przez Rosję" - zauważył Pew w komentarzu. "Wówczas Polacy wyróżniali się na tle innych państw NATO jako szczególnie przychylni zwiększeniu sankcji, a nastroje te tylko wzrosły" - dodał ośrodek.

Kreml, MoskwaShutterstock

Stosunek do USA i NATO

Wyraźne różnice pomiędzy polskim a węgierskim społeczeństwem widać również na przykładzie ich stosunku do USA.

W ostatnich czterech latach odsetek Węgrów, dla których relacje z Waszyngtonem były ważne, zanotował spadek z 24 procent w 2019 roku do 17 procent w 2023. Z kolei bardzo duży wzrost poparcia dla USA odnotowano w Polsce: w 2019 roku tylko 29 procent postrzegało relacje z Ameryką jako ważne, w 2023 roku jest to już 76 procent.

Joe Biden oraz Andrzej Duda i Agata Kornhauser-DudaJakub Szymczuk/KPRP

Jednocześnie w Polsce liczba osób, dla których stosunki z Rosją są ważne, jest bliska zeru, natomiast na Węgrzech jest to 11 procent. Rosję negatywnie postrzega 98 procent Polaków i 73 procent Węgrów. Z kolei pozytywny obraz NATO ma 93 procent Polaków i jedynie 56 procent Węgrów.

Stosunek do Wołodymyra Zełenskiego i Władimira Putina

W badaniu Pew spytano również o zaufanie do światowych przywódców. Okazało się, że w Polsce 70 procent społeczeństwa ufa prezydentowi Ukrainy Wołodymyrowi Zełenskiemu, natomiast na Węgrzech jest to tylko 11 procent. W stosunku do Władimira Putina te liczby wynoszą 1 proc. w Polsce i 19 proc. na Węgrzech, a w stosunku do prezydenta USA Joe Bidena - odpowiednio - 83 i 19 procent.

Jedynie jedna trzecia Węgrów (33 proc.) uważa, że Rosja stanowi poważne zagrożenie militarne dla sąsiadujących z nią krajów, nie licząc Ukrainy. Prawie tyle samo (27 proc.) twierdzi, że Rosja nie stanowi w ogóle zagrożenia. W przypadku Polski liczby te wynoszą odpowiednio 77 procent i 5 procent.

Autorka/Autor:momo//mm

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock