Porwali tankowiec pełen ropy. Malezyjczycy szukali go ponad tydzień

Porwany tankowiec Orkim Harmony jest śledzony przez wojskowe samolotytwitter.com/chiefofnavy

- Zlokalizowaliśmy zaginiony tankowiec, trwają negocjacje z porywaczami - poinformował szef malezyjskiej marynarki. Statek pełen ropy zaginął tydzień temu, teraz znajduje się w okolicach Kambodży.

- Na pokładzie tankowca znajduje się co najmniej ośmiu porywaczy, są uzbrojeni i mówią z indonezyjskim akcentem - poinformował szef malezyjskiej marynarki, admirał Abdul Aziz Jaafar. Malezyjscy negocjatorzy próbują przekonać ich do poddania się.

Jak dodał, załoga statku jest cała i zdrowa, a malezyjski okręt KD Terranganu pozostaje w kontakcie radiowym z jego kapitanem.

Tankowiec znikł na tydzień

Tankowiec Orkim Harmony został porwany 11 czerwca u wybrzeży Malezji, od tamtej pory trwały jego poszukiwania. Od chwili zlokalizowania jednostki cały czas krążą nad nim samoloty malezyjskich i australijskich sił powietrznych. Statek, jak widać na zdjęciach opublikowanych przez szefa malezyjskiej marynarki, został przemalowany i zmieniono jego nazwę na Kim Harmon.

Na zdjęciach widać zmienioną nazwę tankowca, która miała utrudnić jego identyfikacjętwitter.com/chiefofnavy

Porywaczom, mimo że zlokalizowanie statku zajęło siłom bezpieczeństwa aż tydzień, prawdopodobnie nie udało się wyładować paliwa, ponieważ potrzebna jest do tego specjalna infrastruktura, ocenił wiceadmirał Ahmad Puzi. Być może planowali oni zorganizować przeładunek na morzu, bezpośrednio na inny tankowiec.

Na pokładzie uprowadzonego tankowca znajduje się 22 członków załogi oraz około 50 tysięcy baryłek paliwa, czyli 6 tysięcy ton. Pochodziło ono z malezyjskiej rafinerii należącej do koncernu Petronas i miało trafić do redystrybucji.

Piraci na Dalekim Wschodzie

Jak informuje "The Straits Times", jest to już drugi piracki incydent w tym rejonie w ciągu miesiąca, na początku czerwca porwany został podobna jednostka, również wioząca paliwo z rafinerii należącej do Petronas.

W związku z tym rosną obawy dotyczące bezpieczeństwa statków handlowych pływających po wodach państw Azji Południowo-Wschodniej. W regionie tym znajduje się jeden z najważniejszych morskich szlaków handlowych na świecie, prowadzący przez strategiczną cieśninę Malakka.

Autor: mm\mtom / Źródło: The Straits Times

Źródło zdjęcia głównego: twitter.com/chiefofnavy