Po ponad stu latach amerykańskie biuro statystyczne odpowiedzialne za spisy ludności rezygnuje z używania w swoich ankietach słowa "Murzyn" - pisze agencja Associated Press. Zamiast określenia "Murzyn" (ang. Negro) w spisach ludności pojawią się bardziej współczesne określenia jak "czarny" (ang. black) czy "Afroamerykanin" (ang. African-American).
Według Nicholasa Jonesa, szefa oddziału odpowiedzialnego w biurze za statystyki uwzględniające rasę, zmiany zaczną obowiązywać od przyszłego roku, kiedy do ponad 3,5 mln amerykańskich domów rozesłana zostanie ankieta American Community Survey, której celem jest zebranie przekrojowych danych o mieszkańcach USA. Jak powiedział Jones, z informacji zwrotnych uzyskanych od ankietowanych wynika, że niewielu czarnoskórych Amerykanów wciąż identyfikuje się z określeniem "Murzyn", a wielu postrzega je jako "obraźliwe lub przestarzałe" i kojarzące się z dyskryminacją.
Długa historia
Po raz pierwszy określenia "Murzyn" użyto w spisie ludności z 1900 roku. Stało się ono najbardziej powszechnym sposobem opisywania czarnoskórych Amerykanów przez pierwszą połowę XX wieku, w czasie gdy w USA panowała segregacja rasowa. Wcześniej słowem "Murzyn" zastąpiono określenie "kolorowy". Od lat 60. XX wieku, kiedy w USA aktywne były ruchy obywatelskie, czarnoskórzy działacze zaczęli odrzucać etykietę "Murzyn" i identyfikować się z określeniami "czarny" albo "Afroamerykanin". Podczas spisu ludności w 2010 roku zastanawiano się nad rezygnacją w ankietach z określenia "Murzyn", jednak ostatecznie uznano, że część starszych osób, zwłaszcza na południu kraju, wciąż się z nim identyfikuje. Decyzja o pozostaniu przy tym określeniu spotkała się jednak z protestami.
Autor: mn//bgr/k / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu