"Coraz częściej opinia publiczna nastawiona jest wrogo wobec kapłanów"


Władze Kościoła katolickiego w Portugalii i Hiszpanii zapowiedziały w poniedziałek zmiany w kwestii zwalczania zjawiska nadużyć seksualnych w Kościele. To następstwo zakończonej w niedzielę w Watykanie, poświęconej temu problemowi, konferencji z udziałem papieża Franciszka.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Portugalii kardynał Manuel Clemente powiedział, że zmian dotyczących usprawnienia procedury ujawniania nadużyć seksualnych w strukturach kościelnych tego kraju spodziewać się należy do końca marca. Hierarcha zapewnił o konieczności walki z omawianymi w Watykanie patologiami, ale z zachowaniem "troski o ofiarę".

- Rozważamy możliwość ujawnienia wszystkich dokładnych statystyk nadużyć seksualnych ze strony duchownych w naszym kraju. Jeśli zdecydujemy się na taki krok, to musimy uwzględnić dobro ofiar. Z drugiej strony w wielu krajach publikowano już wiele lat temu takie dane, lecz niestety nie powstrzymało to od pojawienia się skandali seksualnych - stwierdził kard. Clemente.

Kardynał przekonywał, że Portugalia z kilkudziesięcioma przypadkami potencjalnych nadużyć seksualnych w Kościele odbiega od "pewnych regionów świata", w których doszło w ostatnich latach do licznych patologii tego typu.

"Niesprawiedliwe generalizowanie"

Portugalscy duchowni i komentatorzy przyznają, że zakończona w niedzielę watykańska konferencja na temat nadużyć seksualnych w Kościele może być przełomem prowadzącym do odnowy jego struktur i wiarygodności. Spodziewają się, że do czasu ujawnienia pełnej skali zjawiska i usprawnienia procedur ujawniania agresorów seksualnych wizerunek kapłaństwa może cierpieć na "niesprawiedliwym generalizowaniu".

- Coraz częściej opinia publiczna nastawiona jest wrogo wobec kapłanów, wiążąc ich posługę ze skandalami seksualnymi. Tego typu spłycanie problemu prowadzi do niesprawiedliwych osądów. Codziennie opinia publiczna na całym świecie dowiaduje się o pedofilach różnych profesji i stanów. Są wśród nich nawet ojcowie, a jednak wizerunek głowy rodziny nie jest zazwyczaj przedstawiany jako agresor seksualny - przekonywał w rozmowie z agencją PAP ojciec Albertino ze wspólnoty franciszkanów w Lizbonie.

Pilotaż w Hiszpanii

Także w Hiszpanii miejscowa Konferencja Episkopatu zapowiedziała w poniedziałek działania związane z usprawnieniem procedury ujawniania przypadków nadużyć seksualnych oraz zwiększeniem opieki nad ofiarami. Odpowiedzialny za działającą w episkopacie komisję ds. nadużyć seksualnych biskup Juan Antonio Menendez poinformował, że w diecezji Astorgi na północy kraju uruchomiona została instytucja zajmująca się opieką nad osobami, które ucierpiały wskutek nadużyć seksualnych ze strony ludzi Kościoła.

- Zajmie się ona przede wszystkim osobami nieletnimi, które padły ofiarą nadużyć seksualnych na terenie diecezji Astorgi. W skład nowego organu wchodzą między innymi psycholodzy oraz prawnicy, zarówno specjaliści od prawa kanonicznego, jak i cywilnego – wyjaśnił bp Menendez.

Według przedstawiciela hiszpańskiej Konferencji Episkopatu powstała w Astorgi instytucja będzie projektem pilotażowym, a jednocześnie potencjalnym wzorcem dla innych.

"Bolesne i trudne" zagadnienia

Hiszpańscy i portugalscy komentatorzy wskazują, że konferencja watykańska była przełomem w historii Kościoła jako pierwsze forum z udziałem papieża, podczas którego omawiano "bolesne i trudne" zagadnienie nadużyć seksualnych.

Portugalski prawicowy dziennik "Observador" sceptycznie ocenia jednak decyzje podjęte na zakończonym w niedzielę szczycie. "Słyszeliśmy wiele obietnic na temat skończenia z kulturą ciszy wokół tematu nadużyć seksualnych w Kościele. Brakuje tylko informacji, jak wprowadzać je w życie" - oceniła gazeta.

Podobną opinię wyraził hiszpański dziennik "El Pais", wskazując na brak konkretnych wytycznych do rozwiązania problemu. Odnotował jednak, że już samo zwołanie spotkania przez papieża jest krokiem w dobrym kierunku.

Autor: rzw\kwoj / Źródło: PAP

Raporty: