Po co ZBiR? Rosjanie nie wiedzą


Ponad połowa Rosjan ma problem z odpowiedzią na pytanie, jaki cel ma utworzenie Związku Białorusi i Rosji. Niemniej większość pytanych opowiada się za dalszym zbliżeniem Mińska i Moskwy.

Oceniając tempo tworzenia wspólnego państwa 37 proc. Rosjan pytanych przez Ogólnorosyjski Ośrodek Badań Opinii Publicznej (WCIOM) uznało, że proces ten przebiega powoli i nieefektywnie, a 19 proc. - że znalazł się w impasie. 10 proc. ankietowanych oceniło zaś, że odbywa się on pomyślnie.

Jedynie sześć procent ankietowanych uważało, że proces tworzenia państwa związkowego trzeba zatrzymać.

Ale współpracować trzeba

Jak wynika ponadto z sondażu, 35 proc. Rosjan uznaje, że w ramach tego państwa należy wprowadzić wspólną walutę (rosyjski rubel), 31 proc. popiera wspólne siły zbrojne, 26 proc. proponuje przyjęcie wspólnej konstytucji.

Jedna piąta badanych uznała, że należy sprzedawać Białorusi gaz i ropę po ulgowej cenie. 24 proc. Rosjan ocenia natomiast, że żadnego z tych działań nie należy podejmować. Badanie przeprowadzono na próbie 1600 osób ze 140 miejscowości w 42 podmiotach Federacji Rosyjskiej.

Z innego badania, o którym Telegraf.by informował 3 grudnia wynika, że po 80 proc. mieszkańców Rosji oraz Białorusi opowiada się za zbliżeniem swoich krajów. Sondaż przeprowadzono jednocześnie w obu krajach i przy użyciu tej samej metodyki.

10 lat od porozumienia

Związek Białorusi i Rosji powołano w 1997 roku. Dwa lata później, 8 grudnia 1999 r. podpisano układ o przekształceniu ZBiR w Państwo Związkowe Białorusi i Rosji.

Z okazji 10. rocznicy tego wydarzenia odbywa się w czwartek w Moskwie posiedzenie Najwyższej Rady Państwowej ZBiR oraz spotkanie prezydentów Rosji i Białorusi, Dmitrija Miedwiediewa i Alaksandra Łukaszenki.

Źródło: PAP