Planowali serię ataków w Europie?

"El Pais" powiadamia opinię publiczną o niebezpieczeństwie zamachów w Europie
TVN24"El Pais" donosi o niebezpieczeństwie zamachów w Europie

Sześciu terrorystów, których w ubiegłym tygodniu w Barcelonie zatrzymała hiszpańska policja, przygotowywali serię zamachów nie tylko w Hiszpanii, ale też w innych europejskich krajach - donosi madrycki dziennik "El Pais".

Grupa aresztowanych radykałów islamskich - Pakistańczyków i Indusów - miała planować m.in. zamachy samobójcze na miejskie środki transportu - pisze gazeta, powołując się na anonimowe miarodajne źródła. Trzy samobójcze ataki miały być przeprowadzone w Hiszpanii a jeden w Niemczech. Terroryści mieli również uderzyć we Francji, Portugalii i Wielkiej Brytanii. Pierwszym celem ataku miało być metro w Barcelonie.

Według sobotnich wydań gazet "El Pais", a także katalońskiego "El Periodico de Catalunya" - do informacji prowadzących do rozbicia grupy dostarczył agent - prawdopodobnie służb francuskich - któremu udało się przeniknąć do organizacji spiskowców, związanych z Al-Kaidą.

Z 14 zatrzymanych zwolniono jednak już cztery osoby, natomiast dziesięć (9 Pakistańczyków i Hindusa) aresztowano. Policja w czasie zatrzymań przejęła bomby i materiały do produkcji ładunków wybuchowych.

Hiszpanie są bardzo wrażliwi na punkcie obaw przed zamachami. Stolica kraju Madryt była celem najtragiczniejszego do tej pory zamachu terrorystycznego w Europie będącego dziełem islamskich radykałów. W 2004 roku w atakach na pociągi podmiejskie zginęło 191 osób.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

- Jeżeli Putin zdobędzie Ukrainę, nie zatrzyma się na niej - powiedział w środę Joe Biden. Zaznaczył, że zdobycie Ukrainy doprowadzi do ustawienia się Rosji w pozycji do potencjalnego ataku na sojuszników USA, a taki scenariusz oznacza "amerykańskich żołnierzy walczących z rosyjskimi żołnierzami", bo Waszyngton będzie sojuszników bronił. Mimo tego apelu projekt ustawy o przekazaniu 61 miliardów dolarów pomocy Ukrainie nie przeszedł przez Senat. Przeciwko niemu zagłosowali wszyscy republikanie. To na szczęście nie koniec szans na środki dla Kijowa.

Joe Biden: jeżeli Władimir Putin zdobędzie Ukrainę, nie zatrzyma się na niej

Joe Biden: jeżeli Władimir Putin zdobędzie Ukrainę, nie zatrzyma się na niej

Aktualizacja:
Autor:
adso
Źródło:
Reuters, PAP