Pierwsze słowackie myśliwce MiG-29 dotarły do Ukrainy

Aktualizacja:
Autor:
mjz,ks/kg,
prpb
Źródło:
PAP
Cztery słowackie myśliwce MiG-29 dotarły do Ukrainy
Cztery słowackie myśliwce MiG-29 dotarły do UkrainyTVN24
wideo 2/3
2403N035V MYSLIWCE

Pierwsze cztery z trzynastu przeznaczonych dla Ukrainy słowackich myśliwców MiG-29 dotarły do Ukrainy - przekazał słowacki resort obrony. Kolejne obiecane samoloty mają trafić do odbiorcy w ciągu najbliższych tygodni. Słowackie ministerstwo obrony opublikowało nagranie maszyn przygotowywanych do wylotu ze słowackiego lotniska.

Za sterami wylatujących ze słowackiego lotniska samolotów siedzieli ukraińscy piloci. Słowacy obiecali władzom w Kijowie trzynaście myśliwców. Nie wiadomo, ile z nich jest zdolnych do prowadzenia działań bojowych, a ile posłuży tylko do uzupełnienia magazynów części zamiennych. Razem z myśliwcami Słowacja przekazała też systemy obrony przeciwlotniczej.

Atak Rosji na Ukrainę. Relacja w tvn24.pl

W czwartek słowacki minister obrony Jaroslav Nad’ poinformował, że pierwsze 4 z 13 przeznaczonych dla Ukrainy myśliwców MiG-29 opuściły terytorium Słowacji. Podziękował także wszystkim zaangażowanym w proces przekazywania maszyn. Zapowiedział, że w kolejnych tygodniach pozostałe samoloty zostaną przekazane Ukrainie. Podkreślił, że z przyczyn operacyjnych nie udzieli dalszych wyjaśnień.

Słowacki myśliwiec MiG-29 Twitter/@JaroNad

Nad’: Słowacja stoi po właściwej stronie

"Słowacja stoi po właściwej stronie i tym gestem jako państwo zapisaliśmy się wielkimi literami we współczesnej historii świata" - napisał w mediach społecznościowych. Dodał, że rząd nadal będzie pomagać ratować ludzkie życie, zagrożone z jakiegokolwiek powodu. "Robimy to, co trzeba, bo to Rosja napadła na Ukrainę, jest na jej terytorium i to Rosja natychmiast może zakończyć wojnę, wycofując wojska" - zaznaczył Nad‘.

Według słowackich mediów samoloty wystartowały z wojskowego lotniska Sliacz w pobliżu Bratysławy krótko po godzinie 12. Pilotom towarzyszyli mechanicy, którzy dokonywali niezbędnych napraw przed startem.

Za przekazane myśliwce słowackie siły zbrojne dostały od Stanów Zjednoczonych atrakcyjną ofertę zakupu 12 śmigłowców Viper. Częścią transakcji mają być nowoczesne rakiety oraz szkolenie pilotów i mechaników.

Także Polska zadeklarowała w połowie marca, że w ciągu najbliższych dni przekaże Ukrainie cztery myśliwce MiG-29. Jak mówił wówczas prezydent Andrzej Duda, kolejne samoloty są obecnie serwisowane i będą przekazywane sukcesywnie. 

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mjz,ks/kg, prpb

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Twitter/@JaroNad

Pozostałe wiadomości