W poniedziałek w samo południe rozpocznie się pierwsze posiedzenie Sejmu X kadencji. W jego planie znalazło się między innymi uroczyste przemówienie prezydenta Andrzeja Dudy oraz wybór nowego marszałka. W Bieszczadach niedźwiedź zaatakował mężczyznę. Amerykański samolot wojskowy rozbił się w piątek nad wschodnią częścią Morza Śródziemnego, są ofiary śmiertelne. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w poniedziałek 13 listopada.
1. W południe pierwsze posiedzenie Sejmu X kadencji
Pierwsze posiedzenie Sejmu X kadencji otworzy o godzinie 12 marszałek senior powołany przez prezydenta spośród najstarszych wiekiem posłów. Decyzją prezydenta będzie nim Marek Sawicki z Polskiego Stronnictwa Ludowego.
Pierwszy dzień X kadencji Sejmu będzie mieć uroczysty charakter. Do Sejmu oprócz prezydenta Andrzeja Dudy, przybędą przedstawiciele najwyższych rangą władz państwowych, członkowie korpusu dyplomatycznego, byli prezydenci, marszałkowie Sejmu i premierzy, dowódcy Wojska Polskiego, przedstawiciele kościołów oraz związków wyznaniowych.
Po otwarciu posiedzenia rozlegną się dźwięki hymnu państwowego granego przez Orkiestrę Reprezentacyjną Wojska Polskiego, następnie wystąpi prezydent, a po nim głos zabierze marszałek senior. Następnie posłowie złożą ślubowanie. Rotę ślubowania odczyta marszałek senior; każdy z posłów, po wyczytaniu jego nazwiska wstanie ze swojego miejsca w ławach poselskich i wypowie słowo "ślubuję", może też dodać zdanie: "Tak mi dopomóż Bóg".
Pierwszą decyzją posłów X kadencji będzie wybór marszałka Sejmu. Kandydata na marszałka Sejmu może zgłosić co najmniej 15 posłów. Poseł może poprzeć tylko jedną kandydaturę. Bezpośrednio po wyborze marszałek Sejmu obejmie przewodnictwo obrad.
Kolejnym punktem porządku będzie ustalenie liczby wicemarszałków izby oraz ich wybór. Sejm wybiera również 20 sekretarzy Sejmu, spośród najmłodszych posłów.
W poniedziałek w TVN24 transmisja na żywo z pierwszego posiedzenia Sejmu X kadencji oraz program specjalny.
Czytaj również: Pierwsze posiedzenie, prezydent wygłosi orędzie. "Taki natłok, że będziemy wszędzie"
2. Hanna Gucwińska nie żyje
Hanna Gucwińska, wieloletnia dyrektorka wrocławskiego zoo, nie żyje. O jej śmierci poinformował w niedzielny wieczór prezydent Wrocławia Jacek Sutryk. Miała 91 lat.
Hanna Stefania Gucwińska, z domu Jurczak, urodziła się 25 kwietnia 1932 w Warszawie. Z wykształcenia była zootechnikiem, pracę magisterską obroniła w Akademii Rolniczej we Wrocławiu. Od 1957 roku związana była z Ogrodem Zoologicznym we Wrocławiu. W 1962 roku wyszła za Antoniego Gucwińskiego (zmarł w 2021 roku - red.), wspólnie przez wiele lat pełnili funkcje dyrektorskie we wrocławskim zoo.
Od 1971 roku, przez ponad 30 lat, małżeństwo tworzyło kultowy program telewizyjny "Z kamerą wśród zwierząt", który był emitowany na antenie Telewizji Wrocław. W czasach PRL Hanna Gucwińska przez cztery kadencje zasiadała w Wojewódzkiej Radzie Narodowej, między 2001 a 2005 rokiem była posłanką na Sejm IV kadencji z ramienia SLD-UP.
3. Atak niedźwiedzia w Bieszczadach
Niedźwiedź zaatakował w niedzielę w Bieszczadach mężczyznę. Do zdarzenia doszło w rejonie nieistniejącej wsi Hulskie obok Zatwarnicy. Mężczyzna trafił do szpitala.
O zdarzeniu poinformowała Ochotnicza Straż Pożarna w Lutowiskach. "Dziś o godzinie 16:45 zostaliśmy zadysponowani w rejon dawnej wsi Hulskie obok Zatwarnicy do pomocy mężczyźnie zaatakowanemu przez niedźwiedzia. Na miejscu zdarzenia zastaliśmy już OSP Zatwarnica oraz GOPR, którzy jako pierwsi dotarli do poszkodowanego" - napisano na Facebooku.
Ratownicy mieli zastać mężczyznę przytomnego, z wieloma ranami, w tym na głowie, szyi, karku i rękach. Ranny mężczyzna przytomny przetransportowany do szpitala.
Czytaj również: Atak niedźwiedzia w Bieszczadach. Ranny mężczyzna w szpitalu
4. Wypadek amerykańskiego samolotu wojskowego
Amerykański samolot wojskowy rozbił się w piątek nad wschodnią częścią Morza Śródziemnego - poinformowało w niedzielę dowództwo amerykańskich wojsk w Europie. Jak przekazał Departament Obrony USA, zginęło pięć osób.
Oświadczenie w sprawie wypadku wydało w niedzielę Europejskie Dowództwo Sił Zbrojnych USA (EUCOM). "Wieczorem 10 listopada amerykański samolot wojskowy prowadzący operacje szkoleniowe we wschodniej części Morza Śródziemnego uległ nieszczęśliwemu wypadkowi i rozbił się" - napisano.
Czytaj również: Wypadek amerykańskiego samolotu wojskowego nad Morzem Śródziemnym. Są ofiary śmiertelne
5. Pociąg wykoleił się pod Riazaniem
Komitet Śledczy Rosji poinformował o wszczęciu postępowania karnego w związku z wykolejeniem 19 wagonów pociągu towarowego w obwodzie riazańskim. Sprawa jest badana pod kątem terroryzmu.
Na kanale Telegram Komitetu Śledczego Rosji poinformowano w sobotę o wszczęciu postępowania karnego na podstawie artykułów o terroryzmie i nielegalnym pozyskiwaniu, przekazywaniu lub przechowywaniu urządzeń wybuchowych.
Według śledczych, w sobotę, po godzinie 7 (godz. 9 w Polsce) na 204. kilometrze trasy kolejowej w obwodzie riazańskim zdetonowano improwizowany ładunek wybuchowy. W rezultacie wykoleiło się 19 wagonów, w tym 15 zostało uszkodzonych.
O wykolejeniu pociągu, przewożącego nawozy mineralne, pierwsza poinformowała kolej moskiewska, podkreślając, że jego przyczyną mogła być "interwencja osób nieupoważnionych". Miejscowi zeznali, że zanim wagony się wykoleiły, słyszeli odgłos eksplozji.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: OSP Lutowiska