Pięć tysięcy cywilów ewakuowanych z Sum. "Zawieszenie broni złamane tylko raz"

Autor:
eŁKa/tam
Źródło:
PAP
Ewakuacja ludności z Sum (08.03.2022 r.)
Ewakuacja ludności z Sum (08.03.2022 r.)Dmytro Lunin
wideo 2/25
Dmytro LuninEwakuacja ludności z Sum (08.03.2022 r.)

Wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk przekazała, że udało się ewakuować około pięciu tysięcy cywilów z miasta Sumy na północnym wschodzie kraju. Wiele z tych osób to zagraniczni studenci. Osoby te wyjechały z miasta korytarzem humanitarnym. Jak poinformował szef Obwodowej Administracji Państwowej obwodu sumskiego, zawieszenie broni zostało złamane "tylko raz".

- Około pięciu tysięcy cywilów zostało ewakuowanych z miasta Sumy na północnym wschodzie Ukrainy we wtorek w ramach tymczasowego zawieszenia broni - poinformowała wicepremier Ukrainy.

Czytaj też: Ewakuacja mieszkańców Sum. Kolumna autobusów wjechała do obwodu połtawskiego

W wywiadzie telewizyjnym szef Obwodowej Administracji Państwowej obwodu sumskiego Dmytro Żywycki powiedział, że zawieszenie broni z Rosjanami w większości zostało utrzymane i tylko raz zostało złamane przez strzelaninę w pobliżu punktu kontrolnego.

Relacja tvn24.pl: Atak Rosji na Ukrainę

Sumy, ewakuacja (08.03.2022)facebook.com/Dmytro.Lunin

Ewakuacja uzgodniona ze stroną rosyjską

Żywycki podkreślił, że wśród ewakuowanych 1700 osób większość stanowili studenci zagraniczni, studiujący na uniwersytetach w Sumach.

W Sumach korytarz humanitarny zaczął działać we wtorek przed południem i był czynny do godz. 21 czasu lokalnego. Według tamtejszych władz trasa korytarza była uzgodniona ze stroną rosyjską i prowadziła z Sum przez Łochwicz, Łubnie do Połtawy.

We wtorek przeprowadzana była także ewakuacja cywilów z Irpienia (północny zachód od Kijowa). Według informacji ukraińskich służb ratunkowych przekazanych przez komunikator Telegram, ewakuowano stamtąd już prawie trzy tysiące osób.

Czytaj też: Atak Rosji na Ukrainę. Nocne ostrzały Sum i Ochtyrki. Podkijowska Bucza "zakładnikiem" Rosjan

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:eŁKa/tam

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: facebook.com/Dmytro.Lunin

Tagi:
Raporty:
Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

W wieku 100 lat zmarł były sekretarz stanu USA, doradca ds. bezpieczeństwa narodowego i dyplomata Henry Kissinger. Według opublikowanego przez firmę Kissinger Associates oświadczenia, Kissinger zmarł w swoim domu w Connecticut.

Nie żyje Henry Kissinger. Były sekretarz stanu USA miał 100 lat

Nie żyje Henry Kissinger. Były sekretarz stanu USA miał 100 lat

Autor:
asty/kg
Źródło:
PAP

Izraelskie wojsko w czwartkowym oświadczeniu poinformowało, że rozejm z Hamasem będzie kontynuowany "w świetle wysiłków mediatorów mających na celu kontynuację procesu uwalniania zakładników". Porozumienie zostało zawarte kilka minut przed wygaśnięciem obecnego rozejmu, co miało mieć miejsce o godzinie 7 lokalnego czasu.

Rozejm w Strefie Gazy przedłużony

Rozejm w Strefie Gazy przedłużony

Autor:
asty,
tas/kg
Źródło:
Reuters, PAP