Wczoraj spotkałem się w Brukseli w sprawie udzielenia pomocy publicznej Poczcie Polskiej i zgody na to. Mam zapewnienie ze strony Komisji Europejskiej, że do połowy roku taka zgoda zostanie udzielona - powiedział w programie "Kropka na i" minister aktywów państwowych Borys Budka. W styczniu pojawiły się alarmujące informacje dotyczące złej sytuacji finansowej spółki.
Pytany o sytuację w Poczcie Polskiej, Borys Budka odpowiedział, że winne są "lata zaniedbań", a także "włożenie tam PiS-owskich nominatów, którzy mieli przeprowadzić wybory kopertowe".
Budka: mam zapewnienia od KE
Zapowiedział jednak, że podjął działania, aby poprawić sytuację w spółce. - Wczoraj spotkałem się w Brukseli w sprawie udzielenia pomocy publicznej i zgody na to. Mam zapewnienie ze strony KE, że do połowy roku taka zgoda zostanie udzielona - informował.
- Co więcej, KE wydała taki "comfort letter", to jest taki specjalny dokument, który pozwala na udzielenie takiej pomocy, niestety prezes UKE (Urząd Komunikacji Elektronicznej - red.) nie uznał za wystarczające tej decyzji - relacjonował.
- Podejmujemy działania, tutaj również będą zmiany personalne w Poczcie Polskiej, aby jak najszybciej profesjonaliści naprawiali Pocztę Polską - mówił.
Wcześniej pracownicy Poczty Polskiej i związkowcy wskazywali, że "prezes UKE blokuje wypłatę rekompensaty dla Poczty Polskiej".
"Poczta Polska traktuje comfort letter jak wstępną zgodę Komisji Europejskiej na przekazanie pieniędzy. Bruksela twierdzi też, że za lata 2021–2022 można wypłacić operatorowi w sumie 697 mln złotych. Jednocześnie zastrzega, że to wstępna i nieformalna ocena, która nie przesądza o decyzji Komisji Europejskiej. Niestety bez tej decyzji UKE nie zamierza jednak wypłacać rekompensaty. Dlaczego? Urząd Komunikacji Elektronicznej uważa, że bazując tylko na tzw. comfort letter naruszy prawo" - opisywali związkowcy.
Problemy Poczty Polskiej
"Rzeczpospolita" napisała w styczniu, że strata Poczty Polskiej za 2023 rok wynosi 787 mln zł, a kierownictwo spółki wstrzymało wydatki i decyzje inwestycyjne, które nie są niezbędne do ciągłości realizacji zadań operacyjnych Poczty.
Również Ministerstwo Aktywów Państwowych potwierdziło w komunikacie ze stycznia, że Poczta Polska znajduje się w trudnej sytuacji finansowej. "Poprawa kondycji spółki jest jednym z priorytetów Ministerstwa Aktywów Państwowych" - zapewnił wtedy resort w komunikacie. Wiceszef MAP Jacek Bartmiński spotkał się także z przedstawicielem pracowników w radzie nadzorczej Poczty Polskiej i z przewodniczącym Związku Zawodowego Pracowników Poczty.
Źródło: TVN24
Źródło zdjęcia głównego: Jan Kamiński/Shutterstock