Opinia Komisji Weneckiej, wyrok w sprawie zabójstwa Polki, wywiad ze Świątek

Źródło:
PAP, TVN24
Ruszył proces oskarżonego o zabójstwo 27-letniej Polki na Kos. Sallahudinowi S. grozi dożywocie
Ruszył proces oskarżonego o zabójstwo 27-letniej Polki na Kos. Sallahudinowi S. grozi dożywocieJan Błaszkowski/Fakty TVN
wideo 2/3
Ruszył proces oskarżonego o zabójstwo 27-letniej Polki na Kos. Sallahudinowi S. grozi dożywocieJan Błaszkowski/Fakty TVN

Komisja Wenecka stwierdziła, że wygaszenie kadencji wszystkich obecnych sędziów polskiego Trybunału Konstytucyjnego byłoby niedopuszczalne. Zapadł wyrok w związku z zabójstwem Polki na wyspie Kos. W "Faktach po Faktach" w TVN24 Iga Świątek, po raz pierwszy od ujawnienia informacji o jej tymczasowym zawieszeniu, opowiedziała o kulisach i kosztach swojej walki o dowiedzenie niewinności. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w sobotę 7 grudnia.

1. Komisja Wenecka zabrała głos w sprawie polskich sędziów

Komisja Wenecka, organ doradczy Rady Europy, w przyjętej opinii stwierdziła, że wygaszenie kadencji wszystkich obecnych sędziów polskiego Trybunału Konstytucyjnego byłoby niezgodne ze standardami, a więc niedopuszczalne.

Według Komisji Weneckiej "lepiej byłoby, gdyby odzyskanie niezależności przez Trybunał Konstytucyjny nastąpiło w taki sposób, że jak najbardziej można ustawą wygasić, czy też przerwać, kadencję tych sędziów, którzy zostali nieprawidłowo wybrani na uprzednio zajęte miejsca, dlatego że jest do tego podstawa w postaci orzeczeń przeciwko Polsce" - tłumaczył wiceminister sprawiedliwości Dariusz Mazur, który uczestniczył w sesji plenarnej w Wenecji.

CZYTAJ WIĘCEJ: Komisja Wenecka zabrała głos w sprawie polskich sędziów

Trybunał KonstytucyjnyLeszek Szymański/PAP

2. "Niekonwencjonalne posunięcie" Izraela

Icchak Hercog, prezydent Izraela, skontaktował się w tym tygodniu z amerykańskim miliarderem Elonem Muskiem i poprosił go o pomoc w ożywieniu negocjacji o rozejmie w Strefie Gazy, które umożliwiłyby uwolnienie izraelskich zakładników przetrzymywanych przez Hamas - podał dziennik "Financial Times".

Rozmowa odbyła się na prośbę rodzin niektórych zakładników i była częścią "prowadzonych na dużą skalę wysiłków Hercoga, mających na celu wywarcie presji na wszystkie strony porozumienia" – przekazało źródło zaznajomione ze sprawą.

CZYTAJ WIĘCEJ: "Niekonwencjonalne posunięcie" Izraela. "Pokazuje skalę wpływów Muska"

3. Pierwszy wywiad Świątek od ujawnienia informacji o jej tymczasowym zawieszeniu

Horror, ogromne rozczarowanie i wstręt do tenisa - tak Iga Świątek podsumowała ostatnie dwa i pół miesiąca. W rozmowie z Anitą Werner w "Faktach po Faktach" w TVN24 polska tenisistka, po raz pierwszy od ujawnienia informacji o jej tymczasowym zawieszeniu, opowiedziała o kulisach i kosztach swojej walki o dowiedzenie niewinności. Zarówno tych emocjonalnych, jak i finansowych.

CZYTAJ WIĘCEJ: Ile musiała wydać na swoją obronę. Iga Świątek w "Faktach po Faktach"

4. Wyrok po zabójstwie Polki na wyspie Kos

Sąd skazał na karę dożywocia mężczyznę, który w ubiegłym roku zabił Anastazję, 27-letnią Polkę, na greckiej wyspie Kos - poinformowały media.

Proces 33-letniego Sallahudina S., obywatela Bangladeszu pracującego na Kos, wstrząsnął tą spokojną, żyjącą z turystyki wyspą.

CZYTAJ WIĘCEJ: Media: wyrok po zabójstwie 27-letniej Polki na wyspie Kos

5. Unieważnione wybory w Rumunii

Sąd konstytucyjny Rumunii unieważnił pierwszą turę wyborów prezydenckich. W niedzielę miała się odbyć ich druga tura. W oświadczeniu sądu podano, że proces wyborczy zostanie przeprowadzony od nowa w całości, przy czym rząd ustali nowy termin wyborów oraz kalendarz niezbędnych działań.

Media w związku z tym analizują możliwe scenariusze, dotyczące tego, kto będzie w najbliższym czasie rządzić krajem. Mandat prezydenta Klausa Iohannisa wygaśnie 21 grudnia. - Pozostanę na stanowisku aż do wyboru nowego prezydenta - ogłosił już Iohannis.

CZYTAJ WIĘCEJ: Wybory unieważnione, mandat prezydenta wkrótce wygaśnie. Iohannis: pozostanę na stanowisku

Autorka/Autor:asty/akw

Źródło: PAP, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Leszek Szymański/PAP