Pięć rzeczy, które warto wiedzieć 5 lipca

Źródło:
PAP
Zamieszki po zamachu na stacji benzynowej na Zachodnim Brzegu
Zamieszki po zamachu na stacji benzynowej na Zachodnim Brzegu
Reuters
Zamieszki po zamachu na stacji benzynowej na Zachodnim Brzegu Reuters

Rosyjski atak w obwodzie charkowskim, plany spuszczenia do morza wody z elektrowni jądrowej i przechwycony rosyjski samolot. Oto pięć rzeczy, które warto dziś wiedzieć.

1. Iskander spadł na miasto

We wtorek rosyjskie wojska ostrzelały miasto Perwomajski w obwodzie charkowskim na północnym wschodzie Ukrainy, raniąc 43 osoby, w tym dzieci w wieku 10 miesięcy i jednego roku.

Rosyjskie wojska ostrzelały przy pomocy pocisku balistycznego Iskander miasto Perwomajski w obwodzie charkowskimGEORGE IVANCHENKO/PAP/EPA

"Najeźdźcy uderzyli w obiekty cywilne w środku dnia. Uszkodzono osiem wielopiętrowych budynków mieszkalnych i cztery samochody. Atak, prawdopodobnie przeprowadzony przy użyciu pocisku balistycznego średniego zasięgu Iskander, nastąpił w momencie, gdy w Perwomajskim trwały uroczystości pogrzebowe żołnierza poległego na froncie pod Bachmutem" - czytamy w opublikowanych na Telegramie komunikatach szefa regionalnych władz Ołeha Syniehubowa i policji obwodu charkowskiego.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Iskander spadł na miasto. Dziesiątki rannych

2. Wykradzione loginy i hasła

Eksperci CERT Polska pozyskali zbiór blisko pół miliona loginów i haseł polskich obywateli - poinformował minister cyfryzacji Janusz Cieszyński. Szef MC zachęca do sprawdzenia na rządowej stronie, czy nasze dane są na liście.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Wykradzione loginy i hasła

Minister cyfryzacji Janusz Cieszyński zamieścił wpis w tej sprawie na Twitterze. "Eksperci CERT Polska pozyskali zbiór 468 tysięcy wykradzionych loginów i haseł polskich użytkowników. Możecie sprawdzić, czy są w nim Wasze dane korzystając z serwisu https://bezpiecznedane.gov.pl" - napisał szef MC.

3. Brytyjskie myśliwce przechwyciły rosyjski samolot

Brytyjskie myśliwce Eurofighter Typhoon stacjonujące w Estonii zostały poderwane, a następnie przechwyciły rosyjski samolot rozpoznawczy Tu-214 - poinformowały w nocy z wtorku na środę Królewskie Siły Powietrzne Wielkiej Brytanii.

"Typhoony z Królewskich Sił Powietrznych w Estonii wzbiły się dziś w powietrze, aby przechwycić samolot rozpoznawczy rosyjskich sił powietrznych, który leciał w międzynarodowej przestrzeni powietrznej" - napisano w komunikacie.

Dodano, że rosyjski samolot leciał między Rosją kontynentalną a obwodem królewieckim w towarzystwie dwóch myśliwców Su-30M.

4. Przedłużona kadencja Jensa Stoltenberga

Kadencja sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga została przedłużona do 1 października 2024 roku. "Jestem zaszczycony decyzją sojuszników" - napisał we wtorek na Twitterze Norweg, który sprawuje tę funkcję od 1 października 2014 roku.

Decyzja o przedłużeniu kadencji zostanie formalnie zatwierdzona przez szefów państw i rządów NATO na szczycie w Wilnie w przyszłym tygodniu.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Kadencja sekretarza generalnego NATO przedłużona

5. Japonia spuści do morza wodę z elektrowni w Fukushimie

Japoński rząd planuje już w sierpniu rozpocząć uwalnianie uzdatnionej radioaktywnej wody ze zniszczonej elektrowni jądrowej w Fukushimie - poinformował portal Nikkei. Tokio oczekuje na oficjalną zgodę od Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA).

Wcześniej we wtorek MAEA oświadczyła, że dwuletni przegląd wykazał, iż japońskie plany dotyczące uwolnienia wody są zgodne ze standardami globalnego bezpieczeństwa. Szef MAEA Rafael Grossi przekazał premierowi Japonii Fumio Kishidzie raport, z którego wynika, że Tokio może spuścić do morza przefiltrowaną, ale wciąż radioaktywną wodę z elektrowni w Fukushimie.

Autorka/Autor:asty/kab

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock