Trwa wielka mobilizacja przed Marszem Miliona Serc. Pojawiają się nowe ustalenia po tragicznym wypadku na A1. Z kolei we Francji trwają poszukiwania 15-letniej dziewczyny. Oto pięć rzeczy, które warto dziś wiedzieć.
1. Wielka mobilizacja przed Marszem Miliona Serc
Donald Tusk zaprasza, zachęca i apeluje o udział w marszu 1 października. Nie tylko on. W Koalicji Obywatelskiej panuje organizacyjna mobilizacja. Warszawscy kandydaci rozdają ulotki na ulicach. - Mamy dość tego, że władza chce mówić, jak mamy żyć - podkreśla Aleksandra Gajewska z PO.
To ma być pokaz siły opozycji i największa antyrządowa demonstracja od lat. Już w niedzielę w Warszawie odbędzie się Marsz Miliona Serc. Platforma Obywatelska mobilizuje działaczy i organizuje transport dla chętnych, by manifestować w stolicy. Trasa marszu będzie inna niż 4 czerwca.
2. Prezes PiS na konwencji w Pruszkowie
Przed nami kilkanaście dni ciężkiej pracy - zapowiedział w środę podczas konwencji wojewódzkiej Prawa i Sprawiedliwości w Pruszkowie lider ugrupowania Jarosław Kaczyński. - 15 października, w imieniny Jadwigi, bo akurat moja świętej pamięci mama była Jadwigą, otwieramy szampana i może nie tylko - dodał, zachęcając do udziału w niedzielnej konwencji partii w Katowicach.
Jarosław Kaczyński podczas wystąpienia odniósł się również do postanowienia Sądu Okręgowego w Warszawie, który wydał zabezpieczenie zakazujące ministrowi sprawiedliwości Zbigniewowi Ziobrze publicznego wypowiadania się i publikowania w mediach społecznościowych oświadczeń i informacji dotyczących filmu "Zielona granica", w których następowałyby nawiązania, zestawienia lub porównania reżyserki tego filmu Agnieszki Holland i jej twórczości ze zbrodniczymi reżimami.
Prezes PiS stwierdził, że w ochronie granic nie przeszkodzą "żadne kłamliwe, bezczelne, niesłychane filmy" ani "wyroki, w cudzysłowie, 'sądów', które zakazują nam, na przykład ostatnio ministrowi Ziobrze, by wypowiadał się w sprawie tego filmu".
3. Nowe ustalenia w sprawie wypadku na autostradzie
Zbigniew Ziobro, prokurator generalny i minister sprawiedliwości, przekazał ustalenia ze śledztwa po wypadku na A1, w którym zginęła trzyosobowa rodzina. - Samochód bmw jechał z szybkością co najmniej 253 kilometrów na godzinę - poinformował. Z Niemiec do Polski sprowadzono program, który pozwolił na uzyskanie dostępu do zapisów z samochodu, który - jak wynika z ustaleń policji - brał udział w tragicznym wypadku. W tej sprawie wciąż nikt nie usłyszał zarzutów.
Do wypadku doszło w sobotę 16 września na autostradzie A1 na wysokości Sierosławia. Zginęła w nim trzyosobowa rodzina.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Nowe ustalenia po wypadku na A1
4. Poszukiwania 15-latki
Trwają poszukiwania 15-letniej Liny, która w sobotni poranek opuściła rodzinny dom w Plaine we Francji. Miała spotkać się ze swoim chłopakiem. Na spotkanie jednak nie dotarła. Od tamtej pory nie dała znaku życia - informują francuskie media. Dotychczasowe poszukiwania nie przyniosły żadnych rezultatów.
Nastolatka wyszła z domu w sobotę około godziny 11:20. Udała się w stronę stacji kolejowej w Saint-Blaise-la-Roche, oddalonej o około trzy kilometry od jej domu w Plaine, by dotrzeć pociągiem do Strasburga na spotkanie ze swoim chłopakiem. Jednak - według ustaleń śledczych - nie wsiadła do pociągu.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Poszukiwania nastoletniej Liny we Francji
5. Korea Północna zapisała w konstytucji swój status państwa nuklearnego
Korea Północna zapisała w konstytucji swój status państwa nuklearnego - ogłosiła w czwartek rano czasu miejscowego północnokoreańska agencja prasowa KCNA. Odpowiednią poprawkę do konstytucji przyjął północnokoreański parlament.
"Polityka Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej dotycząca budowania sił nuklearnych stała się trwała jako podstawowe prawo państwa, którego nikt nie może lekceważyć" – powiedział przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un podczas obrad.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: NeydtStock / Shutterstock.com