Minister Bartłomiej Sienkiewicz odpowiada na działania odwołanej rady nadzorczej TVP. Premier Izraela zapowiada wzmożenie działań wojennych w Strefie Gazy. Z kolei rosyjski opozycjonista Aleksiej Nawalny został odnaleziony w "odległej kolonii". Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć 26 grudnia.
1. Sienkiewicz odpowiada na uchwałę odwołanej rady nadzorczej TVP
Minister kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiej Sienkiewicz przekazał w poniedziałek, że uchwała odwołanej rady nadzorczej TVP o delegowaniu jej członka Macieja Łopińskiego na stanowisko prezesa zarządu spółki, jest "prawnie bezskuteczna, ponieważ została podjęta przez organ nieistniejący".
Tego samego dnia szef Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański zwołał nagle serię posiedzeń, które mają się odbywać od wtorku 26 grudnia do końca roku. Omawiana wtedy będzie "sytuacja w spółkach mediów publicznych" i "sprawy różne".
CZYTAJ RÓWNIEŻ: PiS broni propagandy, pojawił się nowy "prezes" TVP. Bartłomiej Sienkiewicz odpowiada
2. Problemy po przejściu wichur
Strażacy interweniowali 225 razy w związku z wichurami, które przechodzą nad Pomorzem. Nie było osób poszkodowanych - podała straż pożarna.- To głównie wyjazdy do powalonych drzew, złamanych konarów, uszkodzonych dachów, czy lokalnych podtopień. Nie ma osób poszkodowanych - dodał oficer dyżurny.
W związku z wichurami trwają przerwy w dostawach energii elektrycznej. Jak poinformowała Energa na swojej stronie internetowej, bez zasilania pozostawało w poniedziałek ok. 2100 odbiorców i 110 stacji transformatorowych w powiatach: bytowskim, chojnickim, Gdańsku, gdańskim, kartuskim, kościerskim, lęborskim, puckim, starogardzkim oraz wejherowskim.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Przerwy w dostawie prądu po wichurach, zamknięte cmentarze i zoo
3. Premier Izraela zapowiada wzmożenie działań wojennych
Premier Izraela Benjamin Netanjahu zaprzeczył doniesieniom mediów, że rząd może wezwać do zaprzestania walki z Hamasem. "Nie zatrzymujemy się. Walczymy i będziemy intensyfikować w najbliższych dniach nasze działania" - oświadczył Netanjahu.
"Walka potrwa długo i nie jest bliska zakończenia" - czytamy też w oświadczeniu Netanjahu, cytowanym przez Agencję Reutera.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Strefa Gazy. Premier Izraela zapowiada wzmożenie działań wojennych. "Nie zatrzymujemy się"
4. Protesty w Serbii, premier dziękuje rosyjskim służbom
- To nie spodoba się pewnie tym z Zachodu, ale chcę szczególnie podziękować rosyjskim służbom bezpieczeństwa, które miały odpowiednie informacje i się z nami nimi podzieliły - powiedziała premier Serbii Ana Brnabić.
Po wyborach w Serbii wybuchły protesty. Według obserwatorów z UE i Rady Europy, wybory były nieuczciwe i zmanipulowane. W niedzielę demonstranci próbowali wejść do ratusza w Belgradzie. Wybito okna, zniszczono drzwi, policja użyła gazu łzawiącego.
Protesty trwały także przez cały poniedziałek. Przed gmachem Centralnej Komisji Wyborczej w Belgradzie zebrało się kilka tysięcy osób skąd przeszli pod główny komisariat policji.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Premier Serbii dziękuje rosyjskim służbom. "Miały informacje i się z nami podzieliły"
5. Nawalny odnaleziony w "odległej kolonii"
Współpracownicy znanego rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego nie mieli z nim kontaktu od prawie trzech tygodni. W poniedziałek jego rzeczniczka Kira Jarmysz poinformowała, że "przebywa on w kolonii karnej w Jamalsko-Nienieckim Okręgu Autonomicznym na północy Rosji".
"Jest w jednej z najbardziej wysuniętych na północ i odległych kolonii karnych" w Rosji - przekazał bliski współpracownik Nawalnego Iwan Żdanow.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Aleksiej Nawalny odnaleziony "w najbardziej wysuniętej na północ i odległej kolonii"
Źródło: PAP