W Otwocku doszło do kontrowersyjnej interwencji policji wobec opozycyjnej posłanki. W Strasburgu zgłoszono wniosek o "pilną debatę" w sprawie afery wizowej. Z kolei w Górskim Karabachu dochodzi do eskalacji konfliktu pomiędzy Azerbejdżanem i Armenią. Oto pięć rzeczy, które warto dziś wiedzieć.
1. Interwencja policji wobec posłanki Koalicji Obywatelskiej
Posłanka Koalicji Obywatelskiej została siłą doprowadzona do radiowozu przez policjantów i do niego wciągnięta. Incydent, do którego doszło w Otwocku, gdzie odbywało się spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego, nagrała kamera TVN24.
Na nagraniu widać, jak grupa funkcjonariuszy prowadzi siłą posłankę w kierunku radiowozu, potem unosi ją i wciąga do środka. W tle słychać krzyki ludzi mówiących, że Kinga Gajewska jest posłanką. Słychać też głosy mówiące o tym, że "to jest naruszenie nietykalności posła". Sama posłanka jest trzymana za ręce przez policjantów. Na nagraniach z tego miejsca widać też posła koła Polska 2050 Pawła Zalewskiego, który też potwierdzał tożsamość Gajewskiej.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Posłanka KO Kinga Gajewska wciągnięta do radiowozu przez policję
2. Wniosek o "pilną debatę" w Strasburgu ws. afery wizowej
Frakcja Odnówmy Europę w Parlamencie Europejskim złożyła wniosek, by na sesji plenarnej parlamentu w Strasburgu odbyła się "pilna debata" w sprawie polskiej afery wizowej.
"Grupa Renew Europe (Odnówmy Europę - red.) jest zbulwersowana doniesieniami o tym, że konsulaty polskiego rządu wydawały wizy obywatelom państw trzecich w zamian za łapówki, co stanowi bezprecedensowy skandal korupcyjny na najwyższym szczeblu władzy" - napisało ugrupowanie w oświadczeniu.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Wniosek o "pilną debatę" w Strasburgu o "bezprecedensowym skandalu korupcyjnym na najwyższym szczeblu władzy"
3. Eskalacja konfliktu w Górskim Karabachu
Co najmniej 25 osób, w tym dwóch cywilów, zginęło od początku ofensywy, jaką wojska Azerbejdżanu rozpoczęły we wtorek - poinformował armeński pełnomocnik ds. praw człowieka w separatystycznym Górskim Karabachu, cytowany przez agencję Reutera.
Rosyjski niezależny portal Meduza poinformował we wtorek wieczorem, że przed siedzibą rządu Armenii na Placu Republiki w Erywaniu zebrały się setki demonstrantów, którzy próbują wedrzeć się do budynku, a ich żądaniem jest dymisja premiera Nikola Paszyniana oraz reakcja rządu na wydarzenia w enklawie. Policja używa granatów hukowych, na miejscu są karetki pogotowia.
4. Rosnąca presja migracyjna
13 łodzi z ponad 140 migrantami przypłynęło w ciągu niecałej godziny wieczorem we wtorek na włoską wyspę Lampedusa - podała Ansa. Wielu z przybyłych migrantów zeszło na ląd z pokładu motorówek patrolowych Gwardii Finansowej, których załogi zabrały ich wcześniej z dryfujących łodzi.
Premier Giorgia Meloni, przebywająca w Nowym Jorku w związku z sesją Zgromadzenia Ogólnego ONZ powiedziała dziennikarzom: "Nie pozwolę, aby Włochy stały się europejskim obozem uchodźców". - Trzeba wypowiedzieć wojnę przemytnikom ludzi – dodała.
5. Awaryjne lądowanie małego samolotu na Mazowszu
W miejscowości Brzeska Wola na Mazowszu mały samolot lądował awaryjnie w polu borówki. Strażacy poinformowali, że pilot był zakleszczony we wraku. Po reanimacji trafił do szpitala, gdzie kilka godzin później zmarł.
O wypadku zostały powiadomione Państwowa Komisja Badania Wypadków Lotniczych oraz prokuratura. Policja ustala, do kogo należał samolot i kto go pilotował. - Miejsce zdarzenia zostało zabezpieczone. Ze względu na późną porę oględziny miejsca i maszyny zostały wstrzymane. Mają być wznowione w środę rano - przekazał aspirant Marcin Sawicki z Komendy Wojewódzkiej Policji w Radomiu.
Źródło: PAP, TVN24