Zarząd Platformy Obywatelskiej upoważnił Donalda Tuska do rozmów koalicyjnych. Sędzia Paweł Juszczyszyn został laureatem tegorocznej Nagrody imienia Edwarda Wende. Z kolei na Viktora Orbana spada krytyka za spotkanie z Władimirem Putinem w Pekinie. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć 20 października.
1. Tusk z misją utworzenia rządu
Powyborcze posiedzenie zarządu Platformy Obywatelskiej. - Zarząd Krajowy upoważnił pana premiera Donalda Tuska do rozmów koalicyjnych z Trzecią Drogą i Lewicą. Oczywiście jednocześnie potwierdzając, że kandydatem Platformy Obywatelskiej na urząd premiera Rzeczpospolitej jest Donald Tusk - powiedział po zakończeniu spotkania szef klubu KO Borys Budka.
Tusk po wyjściu z posiedzenia zarządu nie odpowiadał na pytania dziennikarzy. - Milczenie jest złotem - odparł jedynie.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Zarząd Platformy Obywatelskiej podjął decyzję o powierzeniu misji utworzenia rządu Donaldowi Tuskowi
2. Paweł Juszczyszyn laureatem Nagrody imienia Edwarda Wende
Laureatem tegorocznej Nagrody imienia Edwarda Wende został sędzia Paweł Juszczyszyn. Jak mówił Mikołaj Pietrzak, dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie, nazwisko Juszczyszyna to "symbol odwagi, niezależności sędziowskiej i rządów prawa".
Dodatkowo w tym roku zostało przyznane wyróżnienie dla inicjatywy lub instytucji promującej wartości Nagrody. W ten sposób uhonorowano inicjatywę Tour de Konstytucja, organizowaną przez Fundację Kongres Obywatelskich Ruchów Demokratycznych.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Sędzia Paweł Juszczyszyn laureatem Nagrody mienia Edwarda Wende
3. Do Sądu Najwyższego wpływają pierwsze protesty wyborcze
Państwowa Komisja Wyborcza opublikowała we wtorek rano dane ze 100 procent obwodów głosowania. Zgodnie z tymi wynikami do Sejmu dostało się pięć ugrupowań. Prawo i Sprawiedliwość zdobyło 35,38 procent głosów, Koalicja Obywatelska - 30,70 procent, Trzecia Droga - 14,40 procent, Nowa Lewica - 8,61 procent, a Konfederacja - 7,16 procent głosów.
Do Sądu Najwyższego wpłynęły pierwsze protesty odnoszące się do wyborów parlamentarnych i referendum. Termin na ich wnoszenie upływa 25 października tego roku. Po rozpoznaniu wszystkich protestów wyborczych sąd rozstrzyga o ważności wyborów i referendum.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Do Sądu Najwyższego wpływają pierwsze protesty wyborcze
4. Orban krytykowany za spotkanie z Putinem
Viktor Orban spotkał się z Władimirem Putinem w Pekinie we wtorek. Węgierski premier zapewnił wówczas rosyjskiego przywódcę, że "nigdy nie chciał przeciwstawiać się polityce Kremla i stara się uratować relacje dwustronne łączące oba państwa" - podała agencja Reutera.
Widok Viktora Orbana ściskającego dłoń Władimira Putina jest bardzo nieprzyjemny - oceniła premier Estonii Kaja Kallas. Oznajmiła również, że "przeczy to logice". W odpowiedzi na te słowa szef węgierskiej dyplomacji Peter Szijjarto stwierdził, że reakcja Kallas jest "szczytem hipokryzji".
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Premier Estonii reaguje na uścisk dłoni Orbana i Putina
5. Zarzut zabójstwa dla mężczyzny, który nożem zaatakował 5-latka
Prokurator wydał postanowienie o przedstawieniu zarzutu zabójstwa 71-letniemu Zbysławowi C., który w środę na ulicy w Poznaniu śmiertelnie ranił nożem 5-letniego Maurycego.
Jak zapowiedzieli śledczy, do sądu skierowany zostanie wniosek o tymczasowy areszt dla mężczyzny. Podejrzanego nie udało się na razie przesłuchać. - Udało nam się ustalić sekwencję wydarzeń przed tym tragicznym zdarzeniem - przekazała prokuratura.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Nożem zaatakował pięcioletniego Maurycego, chłopiec nie żyje. Zarzut zabójstwa dla 71-latka
Źródło: PAP, TVN24