Do Sądu Najwyższego wpłynęły pierwsze protesty odnoszące się do wyborów parlamentarnych i referendum. Termin na ich wnoszenie upływa 25 października tego roku. Po rozpoznaniu wszystkich protestów wyborczych sąd rozstrzyga o ważności wyborów i referendum.
Państwowa Komisja Wyborcza opublikowała we wtorek rano dane ze 100 procent obwodów głosowania. Zgodnie z tymi wynikami do Sejmu dostało się pięć ugrupowań. Prawo i Sprawiedliwość zdobyło 35,38 procent głosów, Koalicja Obywatelska - 30,70 procent, Trzecia Droga - 14,40 procent, Nowa Lewica - 8,61 procent, a Konfederacja - 7,16 procent głosów.
Oznacza to, że demokratyczna opozycja może liczyć na większość w Sejmie.
W środę wieczorem w Dzienniku Ustaw opublikowano obwieszczenia Państwowej Komisji Wyborczej o wynikach wyborów parlamentarnych oraz o wynikach głosowania i wyniku referendum. Tym samym zaczął biec termin wnoszenia protestów przeciwko ważności wyborów do Sejmu i Senatu i protestów przeciwko ważności referendum.
Do Sądu Najwyższego wpływają pierwsze protesty
W czwartek biuro prasowe Sądu Najwyższego przekazało, że tego dnia do godziny 15.30 odnotowano wpłynięcie 17 protestów - 12 odnoszących się do wyborów parlamentarnych oraz 5 w sprawie referendum.
Jak wynika z przepisów, protesty wyborcze i referendalne wnosi się do SN na piśmie w terminie siedmiu dni od dnia ogłoszenia wyników wyborów i referendum przez Państwową Komisję Wyborczą w Dzienniku Ustaw.
Głównym ze sposobów wniesienia protestu jest bezpośrednie złożenie go w Sądzie Najwyższym przy placu Krasińskich 2/4/6 od poniedziałku do piątku w godzinach 8-16. Na czas składania protestów Sąd Najwyższy wprowadził specjalne udogodnienia - protesty przyjmowane są przy wyznaczonym stanowisku, w budynku są odpowiednie oznaczenia dla osób chcących taki protest złożyć.
Po rozpoznaniu wszystkich protestów wyborczych SN rozstrzyga o ważności wyborów i referendum. Uchwałę w sprawie ważności wyborów SN wydaje nie później niż w 90. dniu po dniu wyborów, na posiedzeniu jawnym. Z kolei uchwała w sprawie ważności referendum wydawana jest przez SN nie później niż w 60. dniu od ogłoszenia wyniku referendum.
Źródło: PAP, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Elzbieta Krzysztof / Shutterstock.com