Pięć rzeczy, które warto wiedzieć 20 czerwca

Autor:
asty//now
Źródło:
PAP
Pierwsze nagranie Titanica w jakości 8K (materiał z września 2022 roku)
Pierwsze nagranie Titanica w jakości 8K (materiał z września 2022 roku)OceanGate Expeditions
wideo 2/2
OceanGate ExpeditionsPierwsze nagranie Titanica w jakości 8K (materiał z września 2022 roku)

Nowy szef sztabu wyborczego PiS, poszukiwania turystycznej łodzi podwodnej i decyzja w sprawie raportu dotyczącego Borisa Johnsona. Oto pięć rzeczy, które warto dziś wiedzieć.

1. Rośnie liczba ofiar katastrofy łodzi z migrantami

Służby odnalazły w poniedziałek kolejne trzy ciała migrantów, którzy zginęli w wyniku katastrofy łodzi u południowo-zachodniego wybrzeża Grecji w zeszłą środę. Liczba potwierdzonych ofiar zwiększyła się tym samym do 81 - podała agencja Reutera.

Migranci płynęli z Libii do Włoch. W poniedziałek na Morzu Śródziemnym nadal trwała akcja ratunkowa, choć jak przyznają lokalne służby, szansę na znalezienie ocalałych są praktycznie zerowe. Katastrofę przeżyły 104 osoby.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Rodziny poszukują bliskich w obozie dla migrantów

2. Sondaż CBOS: KO z "najlepszym wynikiem od 2015 roku"

Gdyby wybory odbyły się w czerwcu, najwyższym poparciem cieszyłoby się Prawo i Sprawiedliwość z wynikiem 33 procent - wynika z najnowszego sondażu CBOS. Do 27 procent, czyli o 4 punkty procentowe w porównaniu do zeszłego miesiąca, wzrosło poparcie dla Koalicji Obywatelskiej.

Próg wyborczy przekroczyłaby także Konfederacja, Lewica oraz Trzecia Droga. Przewodniczący PO Donald Tusk skomentował, że najnowsze badanie "rządowej pracowni" dało jego ugrupowaniu "najlepszy wynik od 2015 roku".

3. Brudziński nowym szefem sztabu wyborczego PiS

W poniedziałek rano rzecznik Prawa i Sprawiedliwości Rafał Bochenek poinformował, że decyzją Jarosława Kaczyńskiego nowym szefem sztabu wyborczego partii został europoseł, wiceprezes PiS Joachim Brudziński.

W piątek wieczorem na Twitterze europoseł PiS Tomasz Poręba przekazał, że "po głębokim namyśle, kierując się dobrem obozu", złożył na ręce prezesa PiS dymisję z funkcji szefa sztabu PiS. "Mimo że nie została przyjęta, pozostaje ona dla mnie decyzją ostateczną" - napisał Poręba.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: PiS zmienia formułę i miejsce sobotniej konwencji

4. Zaginięcie turystycznej łodzi podwodnej

Łódź podwodna, wykorzystywana do zabierania turystów do wraku słynnego Titanica, zaginęła na Oceanie Atlantyckim. Ruszyła misja poszukiwawczo-ratownicza - przekazało BBC.

Brytyjskie medium dodało, że według przypuszczeń zaginiony obiekt to OceanGate Titan, łódź podwodna wielkości ciężarówki, która mieści pięć osób i zwykle nurkuje z zapasem tlenu na cztery dni.

5. Izba Gmin przyjęła raport w sprawie Borisa Johnsona

Brytyjska Izba Gmin zdecydowaną większością głosów poparła w poniedziałek późnym wieczorem raport komisji ds. przywilejów, który stwierdza, że były premier Boris Johnson składając wyjaśnienia w sprawie imprez na Downing Street w czasie restrykcji covidowych świadomie wprowadził w błąd parlament.

Przyjęcie raportu oznacza, że Johnson został pozbawiony przepustki do parlamentu, która przysługiwałaby mu jako byłemu posłowi. W raporcie komisja pierwotnie rekomendowała zawieszenie Johnsona w prawach posła na 90 dni, ale ponieważ on sam, jeszcze przed jego opublikowaniem zrzekł się mandatu poselskiego, pozbawienie przepustki było jedyną realną sankcją, jaką można było na niego nałożyć.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty//now

Źródło: PAP