Piotr Wawrzyk odwołany z funkcji wiceministra MSZ. Sąd w Warszawie oddalił pozew wyborczy Konfederacji. Z kolei w procesie osób, które złamały prawo w trakcie zamieszek na Kapitolu 6 stycznia 2021 roku, skazanych zostało dwóch członków Proud Boys. Oto pięć rzeczy, które warto dziś wiedzieć.
1. Wawrzyk odwołany z MSZ
Piotr Wawrzyk, dotychczasowy wiceminister spraw zagranicznych, nie pełni już tej funkcji. Ministerstwo Spraw Zagranicznych przekazało, że premier Mateusz Morawiecki 31 sierpnia odwołał go z funkcji sekretarza stanu. Poinformowano, że "powodem tej decyzji był brak satysfakcjonującej współpracy".
Wawrzyk to politolog i prawnik, doktor habilitowany nauk społecznych. W latach 2018-2019 był podsekretarzem stanu w MSZ, a od 2019 roku pełnił funkcję sekretarza stanu. Od 2019 roku jest także posłem, wybranym z list PiS.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Piotr Wawrzyk odwołany z MSZ
2. Oddalony pozew wyborczy Konfederacji
Warszawski sąd oddalił złożony w trybie wyborczym pozew Konfederacji przeciwko "Gazecie Wyborczej". Sprawa dotyczyła stwierdzeń dziennika na temat programu ugrupowania w sprawie ochrony zdrowia.
Sąd uznał, że artykuł miał charakter publicystyczny, ponadto - w ocenie sądu - "zakwestionowana wypowiedź nie zawierała nieprawdziwych informacji", a dziennikarze byli uprawnieni do użytych sformułowań.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Oddalony pozew wyborczy Konfederacji
3. Dramatyczna akcja ratunkowa
W mieście Warren w amerykańskim stanie Michigan policjanci uratowali półtorarocznego chłopca, który w trakcie jazdy samochodem stracił przytomność. Dziecku bezskutecznie próbowała pomóc spanikowana matka. Wszystko działo się na środku skrzyżowania.
Całe zdarzenie zarejestrowały kamery zamieszczone w radiowozie i na mundurach policjantów. Na nagraniu słychać dramatyczne wołanie matki dziecka o pomoc. - Pomocy! Moje dziecko umiera! - krzyczała roztrzęsiona kobieta.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Dramatyczna akcja ratunkowa na środku skrzyżowania
4. Członkowie Proud Boys skazani
W procesie osób, które złamały prawo w trakcie zamieszek na Kapitolu 6 stycznia 2021 roku, w piątek skazany został na 10 lat więzienia kolejny członek prawicowej grupy Proud Boys, Dominic Pezzola.
Tego samego dnia za próbę uniemożliwienia pokojowego przekazania władzy zwycięzcy w wyborach prezydenckich 2020 roku Joe Bidenowi skazany na 18 lat więzienia został Ethan Nordean - wyrok ten dorównuje karze, jaką otrzymał Stewart Rhodes, założyciel innej grupy ekstremistycznej, Oath Keepers.
5. Zamieszki na granicy ze Strefą Gazy
Dziesiątki młodych Palestyńczyków zebrały się w piątek wzdłuż granicy, oddzielającej Strefę Gazy od Izraela, aby protestować, paląc opony, rzucając kamieniami i domowej roboty ładunkami wybuchowymi w stronę izraelskich żołnierzy, znajdujących się po drugiej stronie barier. Co najmniej trzech Palestyńczyków odniosło obrażenia.
Wojsko, po przybyciu na miejsce zdarzenia, użyło gazu łzawiącego, aby usunąć z tego obszaru uczestników zamieszek - podał rzecznik armii. Oddano strzały ostrzegawcze.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock