Pięć rzeczy, które warto wiedzieć 16 września

Źródło:
PAP

Poznaliśmy numery list wyborczych do nadchodzących wyborów parlamentarnych i nowe szczegóły w aferze wizowej, w którą zamieszani są pracownicy MSZ. Z kolei w Brukseli zapadła decyzja ws. importu ukraińskiego zboża, a także wyroki w związku z zamachami z 2016 roku. Oto pięć rzeczy, które warto dziś wiedzieć.

1. Wylosowano numery list wyborczych

1 - Bezpartyjni Samorządowcy, 2 - Trzecia Droga, 3 - Nowa Lewica, 4 - Prawo i Sprawiedliwość, 5 - Konfederacja, 6 - Koalicja Obywatelska - to numery list komitetów wyborczych w nadchodzących wyborach parlamentarnych. Losowanie odbyło się w piątek po południu.

W dalszej kolejności wylosowano numery dla list pozostałych komitetów wyborczych, które zarejestrowały listy do Sejmu w więcej niż jednym okręgu. Numer 7 będą miały listy Polska Jest Jedna, 8 - Polska Liberalna-Strajk Przedsiębiorców, 9 - Ruch Dobrobytu i Pokoju, 10 - Normalny Kraj.

2. Afera wizowa w korespondencji z MSZ

TVN24 dotarła do korespondencji między polskim MSZ a Konfederacją Lewiatan w sprawie procesu przyznawania wiz pracowniczych do Polski. MSZ sam zwrócił w jednym z fragmentów pisma uwagę na to, że z USA dotarły informacje o nadużywaniu wydanych przez polskich urzędników dokumentów w Meksyku przez obywateli Gruzji.

- Ta sprawa ma naprawdę charakter wyjątkowy, bo ona dotyczy samego nerwu bezpieczeństwa państwa. Czyli bezpieczeństwa każdego z nas - mówił w "Kampanii #BezKitu" Paweł Kowal z Koalicji Obywatelskiej, komentując korespondencję. - To pokazuje, że rząd nie chciał podjąć działań bardzo długo. Być może liczył na to, że w ogóle sprawa przyschnie - stwierdził Maciej Gdula, Lewica.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: MSZ w korespondencji z Konfederacją Lewiatan ws. afery wizowej

3. Bruksela zdecydowała ws. importu ukraińskiego zboża

Komisja Europejska (KE) nie przedłużyła tymczasowego zakazu importu ukraińskiego zboża do Bułgarii, Węgier, Polski, Rumunii i Słowacji. Takie informacje przekazano w komunikacie. Oznacza to, że ograniczenia wygasły w piątek.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wyraził wdzięczność szefowej KE "za dotrzymanie słowa". Polska wprowadzi zakaz przywozu niektórych produktów rolnych pochodzących z Ukrainy. Na liście znalazły się między innymi pszenica, kukurydza, mąka pszenna, rzepak oraz nasiona słonecznika. W piątek wieczorem opublikowano projekt rozporządzenia w tej sprawie.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Co z ukraińskim zbożem? Jest decyzja Brukseli

4. Sprawcy zamachów w Brukseli z 2016 roku skazani

Belgijski sąd skazał w piątek sprawców zamachów terrorystycznych w Brukseli z 2016 roku na kary od 20 lat więzienia do dożywocia. Salah Abdeslam, organizator ataków terrorystycznych we Francji z 2015 roku i zamachów w Belgii rok później, skazany wcześniej w obu tych krajach, nie otrzymał dodatkowej kary.

W marcu 2016 roku w trzech skoordynowanych zamachach bombowych w Brukseli - dwóch na lotnisku w Zaventem i jednym przy stacji metra Maelbeek - zginęły 32 osoby i trzech zamachowców samobójców, a około 340 ludzi zostało rannych. Do przeprowadzenia zamachów przyznało się tak zwane Państwo Islamskie (IS). Był to najkrwawszy atak terrorystyczny w historii Belgii.

5. Biden spotka się z Zełenskim w Waszyngtonie

Prezydenci USA i Ukrainy Joe Biden i Wołodymyr Zełenski spotkają się w najbliższy czwartek w Białym Domu, aby m.in. omówić dalsze wsparcie Waszyngtonu dla Kijowa - poinformował doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan. Oznajmił też, że Biden spotka się w Nowym Jorku z przywódcami krajów Azji Środkowej oraz Brazylii i Izraela.

- To będzie ich trzecie spotkanie tu w Białym Domu i dojdzie do niego w krytycznym momencie, kiedy Rosja desperacko zabiega o pomoc takich krajów jak Korea Północna dla zaspokojenia potrzeb swojej brutalnej wojny - powiedział doradca Bidena.

Autorka/Autor:asty / prpb

Źródło: PAP