Pięć rzeczy, które warto wiedzieć 16 maja. Strzelanina w Farmington, pożar hostelu

Źródło:
PAP

Co najmniej cztery osoby zginęły, w tym sprawca ataku, w strzelaninie w miasteczku Farmington w amerykańskim stanie Nowy Meksyk. Z kolei w stolicy Nowej Zelandii Wellington na skutek pożaru hostelu zginęło co najmniej sześć osób. Oto pięć rzeczy, które warto dziś wiedzieć.

1. Incydent niedaleko lotniska w Katowicach

Dron typu quadrocopter leciał w odległości około 50 metrów pod samolotem zmierzającym do lotniska Katowice-Pyrzowice - potwierdził TVN24 rzecznik portu Piotr Adamczyk. Dodał, że obiekt został zauważony około 20 kilometrów od lotniska, gdy samolot był na wysokości 1200 metrów.

Do innego incydentu z udziałem drona doszło w sobotę, 13 maja, w Warszawie. Niezidentyfikowany dron wielkości szybowca minął o około 30 metrów samolot LOT-u lądujący na warszawskim Lotnisku Chopina - wynika z nagrania z wieży, do którego dotarł portal tvn24.pl.

2. Strzelanina w Nowym Meksyku

Co najmniej cztery osoby zginęły, w tym sprawca ataku, w poniedziałek w strzelaninie w miasteczku Farmington w amerykańskim stanie Nowy Meksyk - poinformowała lokalna policja. Wiele osób zostało rannych.

Tożsamość napastnika nie została jeszcze ustalona, a sprawa jest traktowana jako "otwarte dochodzenie" - powiedziała Megan Mitchell z biura szeryfa hrabstwa San Juan.

3. Łukaszenka pojawił się publicznie

Mnożą się spekulacje na temat stanu zdrowia Alaksandra Łukaszenki. Nie pojawiał się publicznie od 9 maja. W poniedziałek zbliżony do służb prasowych białoruskiego przywódcy kanał Puł Pierwogo opublikował jego zdjęcie. Widać na nim, że ma zabandażowaną lewą rękę. Kanał twierdzi, że Łukaszenka był dzisiaj na stanowisku dowodzenia Sił Powietrznych i Wojsk Obrony Przeciwlotniczej.

Alaksandr ŁukaszenkaTwitter/Пул Первого/Hanna Liubakova

Opozycjonista i były dyplomata Paweł Łatuszka mówił, iż "wiemy na pewno, że jest chory". - Ma wirusa, dość mocnego, z powikłaniami i to spowodowało problemy z sercem - dodał. Ocenił też, że "można dyskutować", czy zdjęcie Łukaszenki to nie "montaż".

4. Druga tura wyborów prezydenckich w Turcji

Druga tura wyborów prezydenckich w Turcji odbędzie się 28 maja - oświadczył szef tureckiej Wysokiej Komisji Wyborczej Ahmet Yener.

Wedle wstępnych wyników, na jakie powołał się Yener, ubiegający się o reelekcję prezydent Recep Tayyip Erdogan zdobył 49,51 proc. głosów, o kilka punktów procentowych więcej niż jego główny przeciwnik Kemal Kilicdaroglu, który uzyskał 44,88 proc. głosów.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: trzeci w wyborach może poprzeć rywala Erdogana

5. Pożaru hostelu w Nowej Zelandii

Na skutek pożaru hostelu w stolicy Nowej Zelandii Wellington zginęło we wtorek co najmniej sześć osób - poinformował premier kraju Chris Hipkins. Ogień ogarnął czteropiętrowy budynek krótko po północy czasu miejscowego. Według wstępnych doniesień lokalnych mediów, przyczyną mogło być podpalenie.

- Mogę niestety stwierdzić, że będzie to incydent z wieloma ofiarami śmiertelnymi - przekazał szef straży pożarnej i ratownictwa w Wellington Nick Pyatt. - To jest nasz najgorszy koszmar - dodał.

Autorka/Autor:asty//now

Źródło: PAP