Korea Północna planuje przeprowadzenie trzeciej próby nuklearnej oraz dalsze testy z rakietami dalekiego zasięgu - poinformowała w czwartek północnokoreańska Komisja Obrony Narodowej cytowana przez agencję KCNA. Reżim do tej pory zdetonował bombę w 2006 i 2009 r., a w grudniu 2012 r. wyniósł na orbitę satelitę za pomocą rakiety balistycznej dalekiego zasięgu Unha-3.
W komunikacie Komisji Obrony podkreślono, że Korea Północna "nie ukrywa", iż próby te będą wymierzone przeciwko Stanom Zjednoczonym.
Rachunki z USA wyrówna się "za pomocą siły"
"Różnego rodzaju satelity i rakiety dalekiego zasięgu będą wciąż wystrzeliwane, a wkrótce zostanie też przeprowadzona próba nuklearna. Wszystkie te działania będą wymierzone w naszego odwiecznego wroga - Stany Zjednoczone" - napisano w oświadczeniu, dodając: "Wyrównywania rachunków z USA trzeba dokonać za pomocą siły, a nie słów".
Korea Północna przeprowadziła do tej pory dwie próby nuklearne. Amerykańscy wojskowi, których opinię przywołuje BBC, twierdzą, że w 2006 i 2009 r. zdetonowano ładunki zawierające pluton. Obecnie mają trwać prace przygotowawcze nad stworzeniem bomby, do której Phenian chce wykorzystać wzbogacony uran.
Zdaniem USA reżim Kim Dzong Una w dalszym ciągu jest daleki od stworzenia na tyle malego ładunku nuklearnego, by umieścić go w rakiecie balitycznej i wystrzelić poza granice kraju.
"Wroga polityka" ONZ
Dzień przed deklaracją Komisji Obrony władze w Phenianie poinformowały, że Korea planuje wzmocnienie swego "potencjału odstraszania nuklearnego". Była to reakcja na przyjętą zaledwie kilka godzin wcześniej rezolucję Rady Bezpieczeństwa ONZ potępiającą Phenian za wystrzelenie w grudniu ub. roku rakiety balistycznej, która wyniosła na orbitę okołoziemską sztucznego satelitę.
W komunikacie Komisji Obrony potępiono tę rezolucję jako wyraz "wrogiej polityki" Rady Bezpieczeństwa wobec Korei Północnej prowadzonej "pod naciskiem" USA.
Złe intencje
Phenian wielokrotnie w ostatnich miesiącach utrzymywał, że próba z grudnia miała charakter pokojowy, ale Stany Zjednoczone i inne państwa uważają, że wystrzelenie "satelity meteorologicznego" było w istocie zakamuflowanym testem z bronią rakietową dalekiego zasięgu.
Rada Bezpieczeństwa nie wprowadziła nowych sankcji wobec Phenianu, ale zaostrzyła już obowiązujące, m.in. wobec północnokoreańskich przedsiębiorstw, które uczestniczą w programie rakietowym i nuklearnym.
Autor: adso/tr / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: wikipedia.org | VOA CC-BY SA