Pfizer: nasz lek na COVID-19 powinien być skuteczny także przeciw omikronowi

Autor:
asty/kg
Źródło:
PAP

Badania laboratoryjne leku Paxlovid na COVID-19 sugerują, iż jest on skuteczny także przeciw wariantowi omikron – poinformował we wtorek koncern Pfizer. Już w listopadzie firma wystąpiła do amerykańskiej Agencji Żywności i Leków (FDA) o zgodę na wprowadzenie Paxlovidu na rynek.

Koncern Pfizer podał, że główny składnik leku Paxlovid na COVID-19 wykazał w badaniach laboratoryjnych silne działanie hamujące aktywność części odpowiedzialnej za reprodukcję wirusa.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

"To wskazuje na potencjał, by zachować silne antywirusowe działanie przeciwko omikronowi" - oznajmił koncern, podkreślając, że podobne wyniki uzyskano badając skuteczność leku przeciwko wszystkim innym dotychczasowym wariantom koronawirusa.

Pfizer poinformował też, że nowe dane z badań klinicznych Paxlovidu potwierdziły 89-procentową ogólną skuteczność leku w zapobieganiu hospitalizacji i zgonom związanym z COVID-19 u pacjentów wysokiego ryzyka w przypadku podania leku w ciągu trzech dni od wystąpienia objawów.

Pfizer stara się o zgodę na wprowadzenie Paxlovidu na rynek Michael Vi / Shutterstock

W przypadku podania leku w ciągu pięciu dni, skuteczność wyniosła 88 proc. Żaden z ponad 1000 pacjentów, który otrzymał lek, nie zmarł, podczas gdy w grupie, która otrzymała placebo zanotowano 12 zgonów.

Pfizer stara się o zgodę na wprowadzenie Paxlovidu na rynek

Koncern poinformował jednocześnie o wstępnych wynikach innego badania klinicznego Paxlovidu, przeprowadzonego wśród osób nienarażonych na podwyższone ryzyko komplikacji związanych z COVID-19. W tym badaniu szacowana skuteczność w zapobieganiu hospitalizacji wyniosła 70 procent.

Badanie nie osiągnęło założonego przez firmę celu wykazania konsekwentnego polepszenia symptomów przez cztery kolejne dni. Mimo to oba badania wykazały 10-krotne zmniejszenie ładunku wirusa w organizmie pacjentów w ciągu pięciu dni w porównaniu do grupy placebo.

Już w listopadzie Pfizer wystąpił do amerykańskiej Agencji Żywności i Leków (FDA) o zgodę na wprowadzenie Paxlovidu na rynek. Decyzja w tej sprawie spodziewana jest do końca grudnia. Jeszcze przed nią prezydent USA Joe Biden zdecydował o kupnie 10 milionów zestawów pigułek Paxlovidu, które mają być udostępniane pacjentom za darmo.

Autor:asty/kg

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego:  Michael Vi / Shutterstock

Pozostałe wiadomości