Pentagon: w nalotach zginął przywódca tzw. Państwa Islamskiego w Libii

Wikipedia - domena publiczna | Sgt. Samuel Rogers / U.S. Air ForceDzihadysta zginął w wyniku nalotu F15

Stany Zjednoczone potwierdziły śmierć dowódcy tzw. Państwa Islamskiego w Libii, znanego jako Abu Nabil - podał Pentagon. Dżihadysta był celem ataku z połowy listopada.

13 listopada amerykański myśliwiec F-15 przeprowadził atak na pozycje bojowników tzw. Państwa Islamskiego w Libii w mieście Darna, położonym nad Morzem Śródziemnym.

Jedną z ofiar - jak potwierdzili Amerykanie - był Abu Nabil al-Anbari, znany także jako Wissam Najm Abd Zayd al Zubaydi. Bojownik był przywódcą tzw. Państwa Islamskiego w Libii.

Abu Nabil, obywatel Iraku, wcześniej dowodził operacjami Al-Kaidy w Iraku. W 2014 roku dowództwo tzw. Państwa Islamskiego z Iraku skierowało go do Libii. Tam złożył przysięgę wierności samozwańczemu "kalifowi" Abu Bakrowi al-Bagdadiemu i budował struktury organizacji w Libii.

Po ataku "Libia Herald", cytując anonimowe źródła w Darnie, twierdził, że al-Anbari nie został zabity, bo nie było go w mieście w czasie nalotów.

Zginął Ukash

Pentagon podał również w poniedziałek, że w amerykańskich nalotach z 2 grudnia w Somalii zginął jeden z przywódców grupy Asz-Szabab, blisko współpracującej z Aal-Kaidą. Pentagon podaje, że chodzi o bojownika zwanego Abdirahman Sandhere, znanego także jako Ukash.

Naloty - jak podaje Pentagon - były znaczącym ciosem dla organizacji.

Autor: pk\mtom / Źródło: Reuters, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia - domena publiczna | Sgt. Samuel Rogers / U.S. Air Force

Pozostałe wiadomości

W wieku 100 lat zmarł były sekretarz stanu USA, doradca ds. bezpieczeństwa narodowego i dyplomata Henry Kissinger. Według opublikowanego przez firmę Kissinger Associates oświadczenia, Kissinger zmarł w swoim domu w Connecticut.

Nie żyje Henry Kissinger. Były sekretarz stanu USA miał 100 lat

Nie żyje Henry Kissinger. Były sekretarz stanu USA miał 100 lat

Autor:
asty/kg
Źródło:
PAP

Izraelskie wojsko w czwartkowym oświadczeniu poinformowało, że rozejm z Hamasem będzie kontynuowany "w świetle wysiłków mediatorów mających na celu kontynuację procesu uwalniania zakładników". Porozumienie zostało zawarte kilka minut przed wygaśnięciem obecnego rozejmu, co miało mieć miejsce o godzinie 7 lokalnego czasu.

Rozejm w Strefie Gazy przedłużony

Rozejm w Strefie Gazy przedłużony

Autor:
asty,
tas/kg
Źródło:
Reuters, PAP