Pentagon: Rosjanie mają bazy na wschodzie Ukrainy

Mija rok od rozpoczęcia operacji  antyterrorystycznej na Ukrainie
Mija rok od rozpoczęcia operacji antyterrorystycznej na Ukrainie
tvn24
tvn24Pentagon ma dowody

Rosja ma żołnierzy i struktury dowodzenia na Ukrainie, szkoli separatystów w specjalnych bazach szkoleniowych, łamie też porozumienia z Mińska - oświadczył rzecznik Pentagonu pułkownik Steven Warren.

- Nie ma cienia wątpliwości, że Rosjanie nadal prowadzą operacje na terytoriach kontrolowanych przez separatystów (...). Na wschodzie Ukrainy stworzyli bazy, w których szkolą separatystyczne milicje i gdzie ćwiczą one strzelanie z artylerii - dodał Warren. Na wschodzie kraju Rosjanie "dysponują strukturami kontroli i dowodzenia, które pozwalają im koordynować operacje militarne" - wyjaśnił rzecznik Pentagonu. Ponadto tuż przy linii frontu "Rosjanie mają rozlokowane zaawansowane systemy rakietowe ziemia-powietrze, co jest oczywistym pogwałceniem ustaleń z Mińska".

Co dalej z Donbasem?

Nie ma cienia wątpliwości, że Rosjanie nadal prowadzą operacje na terytoriach kontrolowanych przez separatystów (...). Na wschodzie Ukrainy stworzyli bazy, w których szkolą separatystyczne milicje i gdzie ćwiczą one strzelanie z artylerii płk Steve Warren

W poniedziałek szefowie dyplomacji Niemiec, Francji, Rosji i Ukrainy spotkali się po raz kolejny w Berlinie, aby dyskutować nad sposobami pokojowego rozwiązania konfliktu we wschodniej Ukrainie oraz ocenić stopień realizacji porozumień z Mińska. Szef francuskiej dyplomacji Laurent Fabius mówił tuż przed spotkaniem, że zarówno on, jak i jego niemiecki kolega Frank-Walter Steinmeier są "poważnie zaniepokojeni przypadkami pogwałcenia zawieszenia broni na Ukrainie". Po zakończonym w nocy spotkaniu ministrowie wezwali do natychmiastowego wstrzymania podejmowanych od nowa walk, wzmocnienia misji obserwatorów OBWE i dalszego wycofywania ciężkiej broni. Zgodnie z zawartymi 12 lutego w Mińsku porozumieniami pokojowymi na wschodzie Ukrainy od 15 lutego miało obowiązywać zawieszenie broni. Następnie z obu stron linii walk w ciągu 14 dni miało być wycofane ciężkie uzbrojenie i wytyczona strefa buforowa o szerokości od 50 do 70 km. Termin ten nie został dotrzymany, jednak później strony konfliktu informowały o wycofaniu ciężkiej broni.

[object Object]
Jacek Czaputowicz o szczycie czwórki normandzkiej w Paryżutvn24
wideo 2/23

Autor: mtom / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości