Świat

Pentagon: wzrósł bilans cywilnych ofiar ataków koalicji

Świat


Co najmniej 484 cywilów zginęło od 2014 roku podczas ataków przeprowadzonych w Syrii i Iraku przez koalicję antyislamską, której przewodzą Stany Zjednoczone - podał w piątek Pentagon. Podczas ostatniego miesiąca bilans ofiar wzrósł o 132 osoby.

Organizacje międzynarodowe szacują, że liczba niezamierzonych ofiar nalotów wśród cywilów jest znacząco wyższa. Air Wars ocenia łączną liczbę ofiar cywilnych ataków międzynarodowej koalicji w Syrii, Iraku oraz Libii na blisko cztery tysiące.

Na początku maja międzynarodowa koalicja przyznała, że w wyniku jej nalotów zginęły 352 osoby cywilne w Iraku i Syrii.

Koalicja odpiera zarzuty o upadku standardów w ochronie cywilów, twierdząc, że większa liczba ofiar w ostatnim miesiącu związana jest z intensyfikacją działań wojennych w gęsto zaludnionym i zurbanizowanym terenie. O potencjalnych ofiarach cywilnych raportuje się w przypadku około jednego procentu nalotów.

Wojna domowa w Syrii

Międzynarodowa interwencja przeciwko Państwu Islamskiemu to odpowiedź na ekspansję islamistów na Bliskim Wschodzie. W skład zbrojnego sojuszu weszły zarówno państwa zachodnie, jak i kraje arabskie. Naloty doprowadziły do znacznego zniszczenia potencjału bojowego Państwa Islamskiego na Bliskim Wschodzie oraz zahamowały ekspansję terytorialną samozwańczego kalifatu na terytorium Syrii i Iraku. Ich celem jest również wsparcie bojowe sojuszników, w tym głównie kurdyjskich ugrupowań militarnych i irackich sił bezpieczeństwa.

Wojna domowa w Syrii rozpoczęła się w marcu 2011 roku, kiedy pokojowe demonstracje antyrządowe przekształciły się w krwawe starcia z wojskiem i policją. W wyniku trwającego już sześć lat konfliktu zbrojnego śmierć poniosło ponad 310 tys. ludzi, a 11 mln Syryjczyków, czyli połowa ludności, zostało zmuszonych do opuszczenia swoich domów.

Autor: KB/tr / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: