Prawicowa partia Ciudadanos (Obywatele) cieszy się największym poparciem w Hiszpanii. Tak wynika z opublikowanego w poniedziałek sondażu. Ugrupowanie 39-letniego Alberta Rivery może w tej chwili liczyć na ponad 28 proc. głosów.
Z sondażu przygotowanego dla dziennika "El Confidencial" przez firmę IMOP Insights wynika, że gdyby wybory parlamentarne odbyły się dziś, wygrałaby je Ciudadanos z 28,5 proc. głosów. W sondażu ugrupowanie wyprzedziło o siedem punktów procentowych Hiszpańską Socjalistyczną Partię Robotniczą (PSOE), która mogłaby liczyć na 21,5 proc. głosów.
Socjaliści tracą siedem procent
Socjaliści nieznacznie pokonali rządzącą aktualnie krajem centroprawicową Partię Ludową (PP) premiera Mariano Rajoya, która ma poparcie 21,4 proc. ankietowanych. Na czwartym miejscu uplasowało się lewackie ugrupowanie Unidos Podemos, które mogłoby zdobyć 17 proc. głosów. Komentatorzy wskazują, że sondaż dowodzi rekordowego wzrostu poparcia dla Ciudadanos - partii, która w niespełna dwa lata zyskała w sondażach blisko 15,5 punktów procentowych. Według politologów i dziennikarzy głównym wydarzeniem, dzięki któremu ugrupowanie Rivery w ostatnich miesiącach poszybowało w sondażach, był kryzys w Katalonii. W zdominowanym przez partie separatystyczne parlamencie tego regionu czołową siłą stała się właśnie Ciudadanos, którą wyborcy zaczęli postrzegać jako głównego promotora integralności terytorialnej Hiszpanii.
"Obywatele" zwyciężyli już w Katalonii
Ciudadanos wygrała przedterminowe wybory parlamentarne w Katalonii, które odbyły się 21 grudnia 2017 roku. Zwycięska partia nie miała jednak szans na stworzenie stabilnego gabinetu, gdyż większość mandatów w parlamencie regionu przypadło ugrupowaniom separatystycznym. Działająca od 2006 roku partia jest zbliżona do prawicy, jeśli chodzi o podejście do gospodarki, ale w kwestii wartości bardziej przypomina partie lewicowe. Według programu politycznego jest partią unionistyczną, sprzeciwiającą się nacjonalizmowi.
Autor: PTD/AG / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Presidencia de la República Mexicana/Wikimedia Commons/CC BY 2.0