"Paraliż władz i brak rozkazów". Ukraińcom zostało 10 okrętów, 51 zabrali Rosjanie

Ukraińcom zostało 10 okrętów, 51 zabrali Rosjanie
Ukraińcom zostało 10 okrętów, 51 zabrali Rosjanie
tvn24
tvn24Zaporoże - matuzalem ukraińskiej floty i jej jedyny okręt podwodny. Jest już rosyjski

Tylko dziesięć okrętów pozostało marynarce wojennej Ukrainy po zajęciu przez Federację Rosyjską Krymu, gdzie znajdowały się główne siły ukraińskiej floty. W ostatnich tygodniach Rosjanie przejęli aż 51 jednostek pływających dotychczas pod ukraińską banderą.

"Lista okrętów Morskich Sił Zbrojnych Ukrainy, na których podniesiono rosyjską banderę, jest szokująca. W składzie naszej floty pozostało dziesięć jednostek. Okupantom oddaliśmy aż 51" – napisał Dmytro Tymczuk, koordynator grupy "Informacyjny Opór", która monitoruje sytuację na okupowanym Krymie. Według aktywisty odpowiedzialność za faktyczne unicestwienie marynarki wojennej ponoszą władze w Kijowie. Tymczuk wyjaśnia, że w związku z tym, że na Ukrainie nie ogłoszono ani wojny, ani stanu wojennego, kapitanowie przejętych przez Rosję okrętów nie mogli ich zatopić ani uszkodzić, by nie mogły służyć wrogowi. "W czasie działań wojennych dowódca, który ma do czynienia z paraliżem wyższych władz i brakiem rozkazów, może działać według własnego wyczucia, biorąc odpowiedzialność na siebie. Z prawnego punktu widzenia w czasach pokojowych dowódca okrętu, który zatopiłby powierzoną mu jednostkę, jest jednak szkodnikiem, który niszczy mienie państwowe" – czytamy.

Bezpieczna Odessa

Okręty, które Ukraińcom udało się uratować przed Rosjanami, znajdują się obecnie w porcie w Odessie. Jest to m.in. fregata flagowa Hetman Sahajdaczny oraz dziewięć innych, przeważnie mniejszych jednostek. Wśród okrętów, które Ukraina straciła, są m.in.: okręt podwodny Zaporoże, duży okręt desantowy Kostiantyn Olszański, korwety Łuck, Winnica, Chmielnicki, Ternopil oraz trałowiec Czerkasy. Czerkasy były ostatnią jednostką pływającą na Krymie pod banderą Ukrainy. We wtorek trałowiec został zajęty przez Rosjan na jeziorze Donuzław, z którego nie mógł wypłynąć, gdyż w przesmyku prowadzącym do Morza Czarnego przeciwnik zatopił swoje stare okręty, całkowicie uniemożliwiając żeglugę w tym miejscu.

[object Object]
Jacek Czaputowicz o szczycie czwórki normandzkiej w Paryżutvn24
wideo 2/23

Autor: mtom / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia (CC BY-SA 3.0) | Pavlo

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości