Podpisał umowę z nieistniejącym "państwem". Urzędnik podał się do dymisji

Źródło:
The Guardian, Pausa, TVN24.pl
Paragwaj jest położony w Ameryce Południowej
Paragwaj jest położony w Ameryce Południowej
Google Earth
Asunción (Paragwaj)google earth

Arnaldo Chamorro, szef sztabu paragwajskiego ministra rolnictwa, zawarł w jego imieniu porozumienie o współpracy z "rządem" Stanów Zjednoczonych Kailasa (USK) - fikcyjnego "państwa", założonego przez samozwańczego guru religijnego. Po nagłośnieniu sprawy urzędnik podał się do dymisji. Jak tłumaczył, podpisał dokument w zamian za złożone przez to niby-państwo obietnice pomocy.

W środę Arnaldo Chamorro został zastąpiony na stanowisku szefa sztabu paragwajskiego ministra rolnictwa - poinformował "The Guardian". Urzędnik podał się do dymisji w związku z ujawnieniem szczegółów jego spotkania z przedstawicielami "rządu" Stanów Zjednoczonych Kailasa (USK) - fikcyjnego, nieistniejącego "państwa" założonego przez samozwańczego guru Nithyanandę Paramashivama.

Do spotkania doszło 16 października 2022 roku. W jego trakcie Chamorro złożył swój podpis pod porozumieniem o nawiązaniu przez Paragwaj współpracy z USK. Ze strony Paragwaju współpraca ta miałaby obejmować m.in. "aktywne dążenie przez rząd Paragwaju do ustanowienia stosunków dyplomatycznych z rządem Stanów Zjednoczonych Kailasa", a także "poparcie przyjęcia USK jako niezależnego i suwerennego państwa do różnych organizacji międzynarodowych, takich jak między innymi Organizacja Narodów Zjednoczonych" - wynika z upublicznionej przez paragwajskie media treści porozumienia.

Umowa z fikcyjnym "państwem"

W rozmowie z lokalnym radiem Chamorro przyznał, że wraz z paragwajskim ministrem rolnictwa Carlosem Giménezem wziął udział w spotkaniu z przedstawicielami Stanów Zjednoczonych Kailasa. Choć nie wiedział, gdzie leży USK, zdecydował się podpisać porozumienie o współpracy ze względu na złożone przez przedstawicieli tego "państwa" obietnice pomocy. Pomoc ta miała obejmować rozmaite kwestie związane z gospodarką rolną, w tym dotyczące irygacji pól.

ZOBACZ TEŻ: Księżniczka wychodzi za samozwańczego szamana. Podano datę ślubu

Paragwajskie Ministerstwo Rolnictwa odniosło się do sprawy w opublikowanym w środę oświadczeniu. Jak stwierdzono, "rzekome porozumienie o współpracy (…) nie może być uznane za oficjalny dokument", jako że Arnaldo Chamorro, który złożył podpis pod dokumentem, nie posiadał koniecznych do tego uprawnień. Paragwajskiego ministerstwa i Stanów Zjednoczonych Kailasa "nie łączy żaden stosunek prawny", podkreślono w dalszej części komunikatu.

Stany Zjednoczone Kailasa

Stany Zjednoczone Kailasa to fikcyjne "państwo" założone przez Nithyanandę Paramashivama - hinduistycznego guru religijnego, od 2019 roku poszukiwanego przez wymiar sprawiedliwości Indii. Na samozwańczym przywódcy duchowym ciąży kilka zarzutów, w tym zarzut napaści na tle seksualnym.

Zgodnie z informacjami zamieszczonymi na stronie Stanów Zjednoczonych Kailasa, na populację tego fikcyjnego "państwa" składać się mają dwa miliardy praktykujących hindusów (hinduistów) na całym świecie. Jego "rząd" ma z kolei być "nietypowym, funkcjonującym jednocześnie jako najwyższy organ zarządczy hinduizmu i suwerenny podmiot na mocy prawa międzynarodowego". Na stronie USK znaleźć można informacje na temat jego herbu, flagi, banku centralnego, konstytucji czy paszportu, lokalizacja tego niby-państwa nie została jednak wskazana.

Mimo, że USK jest tworem całkowicie fikcyjnym, w lutym jego przedstawicielom udało się już wziąć udział w dwóch posiedzeniach jednego z komitetów ONZ w Genewie. Miesiąc później zawarli oni także partnerstwo z amerykańskim miastem Newark w stanie New Jersey. Umowa została rozwiązana po sześciu dniach, gdy zdano sobie sprawę z fikcyjnego statusu USK, zauważa "The Guardian".

ZOBACZ TEŻ: Przedstawiciele fikcyjnego kraju na obradach ONZ. Jest reakcja

Autorka/Autor:jdw//mm

Źródło: The Guardian, Pausa, TVN24.pl

Źródło zdjęcia głównego: X/@PeriodicoPausa