Benedykt XVI przybył do Barcelony, rozpoczynając drugą część swej dwudniowej wizyty w Hiszpanii. W stolicy Katalonii papież poświęcił powstający od 128 lat słynny kościół Sagrada Familia. Podczas mszy w świątyni, Benedykt XVI podkreślił, że "Kościół sprzeciwia się jakiejkolwiek formie negacji życia ludzkiego i wspiera to, co krzewi porządek naturalny w środowisku instytucji rodziny".
Papież zaapelował również o "postęp moralny". - Życie ogromnie się zmieniło, a wraz z nim dokonał się olbrzymi postęp w dziedzinach techniki, życia społecznego i kultury. Nie możemy po prostu się tym zadowolić - mówił Benedykt XVI.
Potrzeba moralności
Według papieża światu potrzebny jest również "postęp moralny, taki jak troska, obrona i pomoc dla rodziny." - Szczodra i nierozerwalna miłość mężczyzny i kobiety jest skutecznym kontekstem i fundamentem życia ludzkiego w okresie ciąży, w narodzinach, wzroście i swym naturalnym końcu - wyjaśniał papież. - Tylko tam, gdzie istnieją miłość i wierność, rodzi się i trwa prawdziwa wolność - podkreślił Benedykt.
Wezwał też do zdecydowanego wspierania przez państwo małżeństw oraz rodzin zakładanych przez mężczyznę i kobietę. Ponadto, zdaniem papieża państwo powinno bronić życia dzieci od momentu ich poczęcia, jako rzeczy świętej i nienaruszalnej.
Benedykt XVI skrytykował również fakt, że ludzie uzurpują sobie prawo do budowania życia na barkach Boga, jak gdyby nie miał on mu już nic więcej do powiedzenia.
Istotne rozmowy
W niedzielę rano papież spotkał się z królem Hiszpanii Juanem Carlosem i jego małżonką królową Zofią. Potem odprawił mszę, podczas której dokonał poświęcenia słynnej świątyni Sagrada Familia, arcydzieła Antonio Gaudiego.
Po południu papież złoży wizytę w ośrodku dobroczynnym. Na lotnisku w Barcelonie, tuż przed odlotem do Rzymu, spotka się z premierem Hiszpanii Jose Luisem Rodriguezem Zapatero.
Rząd nie chce polemizować
Jak napisała hiszpańska agencja EFE, w czasie tego spotkania Zapatero nie zamierza polemizować z papieżem, ani komentować jego wypowiedzi, według której w Hiszpanii występuje antyklerykalizm, jak w latach 30. ubiegłego stulecia.
Na pokładzie samolotu, którym przyleciał na Półwysep Iberyjski, papież powiedział dziennikarzom, że Hiszpania wymaga reewangelizacji i że w tym kraju zrodziły się "laickość, antyklerykalizm i sekularyzm, jakie obserwowano w latach trzydziestych", w czasach II Republiki w przededniu wojny domowej.
Rząd hiszpański - informuje agencja EFE - gwarantuje też, że wyżej wspomniane wypowiedzi nie zmienią w najmniejszym stopniu jego poparcia dla organizacji Światowych Dni Młodzieży, które odbędą się z udziałem papieża w Madrycie w sierpniu 2011 roku.
Niemniej jednak - jak pisze EFE - słowa papieża wywołały wśród rządu zaskoczenie.
Flashmobem w papieża
W trakcie wizyty papieża aktywni byli również jego przeciwnicy. Około 200 hiszpańskich gejów i lesbijek całowało się na trasie przejazdu papamobile na mszę do barcelońskiej Sagrada Familia. W ten sposób protestowali przeciwko wizycie papieża w Hiszpanii i polityce dotyczącej m.in. homoseksualizmu i prezerwatyw.
Źródło: PAP, lex.pl