Papież Franciszek zatwierdził kult żyjącego w XV wieku Michała Giedroycia na zasadzie tzw. beatyfikacji równoważnej - ogłosił w czwartek Watykan. Błogosławiony jest świeckim patronem zakrystianów.
Watykańskie biuro prasowe podało, że podczas audiencji prefekta Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kardynała Angelo Becciu Franciszek upoważnił go do ogłoszenia dekretu o heroiczności cnót i potwierdzenia "kultu od niepamiętnych czasów", czyli tzw. beatyfikacji równoważnej Sługi Bożego Michała Giedroycia (1425-1485).
Patron zakrystianów
Decyzja papieża oznacza wpisanie błogosławionego do kalendarza liturgicznego i zgodę na oddawanie mu czci w miejscach z nim związanych.
Portal Vatican News, przedstawiając sylwetkę Michała Giedroycia, podał, że urodził się on w 1425 roku w Giedrojciach koło Wilna i pochodził z rodziny kniaziów litewskich. W wieku 35 lat wstąpił do Zakonu Kanoników Regularnych od Pokuty. Pojechał do klasztoru przy kościele św. Marka w Krakowie, gdzie spędził resztę życia. Na Akademii Krakowskiej uzyskał tytuł bakałarza teologii. Święceń kapłańskich nie przyjął. W kościele św. Marka pełnił posługę zakrystiana.
Zmarł w opinii świętości w 1485 roku i był czczony jako błogosławiony. Podjęte oficjalne starania o jego beatyfikację zakończyły się niepowodzeniem. Wznowione zostały w XX wieku dzięki biskupowi, profesorowi Wacławowi Świerzawskiemu, który był też proboszczem kościoła świętego Marka. W 1968 r. ksiądz Świerzawski założył na Papieskim Wydziale Teologicznym w Krakowie Instytut Liturgiczny imienia Michała Giedroycia, którym kierował przez 30 lat. Michał Giedroyc pochowany jest w kościele św. Marka.
Autor: momo/adso / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia