"Widzieć albo nie widzieć, oto jest pytanie!". Papież reaguje na "dramat naszych czasów"

Autor:
tas//rzw
Źródło:
Reuters, Vatican Media

Nie można wyjść z takich kryzysów jak zmiany klimatyczne czy pandemia COVID-19, koncentrując się na indywidualizmie, ale tylko dzięki byciu razem, spotkaniom, dialogowi i współpracy - napisał papież Franciszek. Zaapelował do wiernych, by nie pozostawali "ślepymi na zniszczenia spowodowane zmianami klimatycznymi i masową migrację, jakie mogą one wywołać". By zilustrować swoje wezwanie, posłużył się przerobionym cytatem z "Hamleta" Williama Shakespeare'a - "Widzieć albo nie widzieć, oto jest pytanie".

Do spraw tych papież odniósł się we wstępie do dokumentu wydanego przez Dykasterię do spraw Integralnego Rozwoju Człowieka, a dotyczącego opieki duszpasterskiej nad ludźmi zmuszonymi do migracji z powodu zmian klimatycznych. "Proponuję zaadaptować słynne 'być albo nie być' Hamleta i potwierdzić: 'Widzieć albo nie widzieć, oto jest pytanie!'. Wszystko zaczyna się od widzenia każdego z nas, tak, mojego i twojego" - zwrócił uwagę Franciszek.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

We wstępie do 30-stronicowego dokumentu papież ocenił, że "nie można wyjść z takich kryzysów jak zmiany klimatyczne czy pandemia COVID-19, koncentrując się na indywidualizmie, ale tylko dzięki byciu razem, spotkaniom, dialogowi i współpracy".

"Migracje liczone w setkach milionów ludzi, kryzys wodny, żywnościowy, to dopiero się rozkręca"

"Pogarszający się klimat jest bardzo często wynikiem złych wyborów"

Agencja Reutera odnotowała, że słowa Franciszka były skierowane w dużej mierze do "konserwatywnych środowisk w Kościele", "sceptycznych wobec zmian klimatu i kwestionujących opinie naukowców, że globalne ocieplenie jest spowodowane głównie przez ludzi".

"Kiedy ludzie są wypędzani, ponieważ ich lokalne środowisko stało się niezdatne do zamieszkania, może to wyglądać jak proces naturalny, coś w jakimś stopniu nieuniknione. Jednak pogarszający się klimat jest bardzo często wynikiem złych wyborów i destrukcyjnej działalności, egoizmu i zaniedbań, które stawiają ludzkość w sprzeczności ze stworzeniem, z naszym wspólnym domem" - odnotował biskup Rzymu.

"Wskazanie odpowiedzi Kościoła"

Agencja Reutera przypomniała, że Franciszek krytykował byłego prezydenta USA Donalda Trumpa za jego decyzję w sprawie wycofania Stanów Zjednoczonych z porozumienia paryskiego, przyjętego w 2015 roku w celu ograniczenia globalnego ocieplenia. "Watykan z zadowoleniem przyjął decyzję prezydenta USA Joe Bidena o powrocie do tego porozumienia" - podkreślił Reuters.

Zmiany klimatyczne w analizach ryzyka Pentagonu. Biden będzie gospodarzem kwietniowego szczytu

Paryskie porozumienie klimatycznePAP/Reuters

Oficjalny portal Stolicy Apostolskiej Vatican News napisał, że dokument ma na celu "wskazanie odpowiedzi Kościoła na zjawisko migracji spowodowane kryzysem klimatycznym. "Wzywa nas do poszerzenia naszego spojrzenia na ten dramat naszych czasów", dramat tych, którzy zostali wygnani z domów przez kryzys klimatyczny" - podkreślono.

Autor:tas//rzw

Źródło: Reuters, Vatican Media

Pozostałe wiadomości