TVN24 | Świat

"Il Messaggero": papież Franciszek poddany testowi na obecność koronawirusa

TVN24 | Świat

Autor:
asty/adso
Źródło:
PAP

Przeziębiony papież Franciszek został poddany testowi na obecność koronawirusa, wynik był negatywny - taką nieoficjalną informację podał rzymski dziennik "Il Messaggero". Badanie przeprowadzono w ramach prewencji, bo wirus szerzy się od 12 dni we Włoszech.

Infolinia NFZ dotycząca koronawirusaKancelaria Prezesa Rady Ministrów

83-letni papież jest przeziębiony od prawie tygodnia. Jeszcze w niedzielę podczas spotkania z wiernymi na modlitwie Anioł Pański miał silny kaszel.

CZYTAJ WIĘCEJ: JAK ROZPRZESTRZENIA SIĘ KORONAWIRUS? ZOBACZ MAPY >>>

Według rzymskiego dziennika "Il Messaggero", gdy po niedawnej wizycie w Bari i licznych spotkaniach z przybyszami z całego świata u Franciszka pojawiła się podniesiona temperatura i ból gardła, lekarze zbadali go na obecność koronawirusa. Ponieważ test nie potwierdził obecności SARS-CoV-2, papież mógł dalej odprawiać poranne msze i przyjmować wizyty w Domu Świętej Marty, gdzie mieszka.

Watykan nie poinformował o teście. Od początku zapewniano, że to jedynie "lekka niedyspozycja" i nie ma powodu, by stawiać inne diagnozy.

Szczególnie chroniony emerytowany papież Benedykt XVI

Franciszek musiał natomiast zrezygnować z wyjazdu do podrzymskiego miasteczka Ariccia na rekolekcje wielkopostne dla niego i dla całej Kurii Rzymskiej. Potrwają one do piątku. W tym czasie papież, który pozostał w Watykanie, nie będzie spotykać się z wiernymi. Z powodu rekolekcji, a nie przeziębienia, nie odbędzie się środowa audiencja generalna.

Wcześniej poinformowano o specjalnych krokach prewencyjnych zastosowanych w Watykanie w dniach kryzysu epidemiologicznego we Włoszech. Szczególnie chroniony jest prawie 93-letni emerytowany papież Benedykt XVI, który mieszka w dawnym budynku klasztornym w Ogrodach Watykańskich. Wizyty u niego ograniczono, a kontrole zostały wzmocnione.

JAK UNIKNĄĆ ZAKAŻENIA? ZOBACZ WSKAZÓWKI WHO >>>

Obecny kryzys doprowadził m.in. do znacznego ograniczenia liczby zwiedzających zawsze oblężone Muzea Watykańskie - podało "Il Messeggero", według którego turystów jest obecnie o 60 procent mniej.

W całym parlamencie obowiązek mierzenia temperatury przy wejściu

Tymczasem we Włoszech, po Senacie także Izba Deputowanych wprowadza obowiązek mierzenia temperatury wszystkich wchodzących tam osób w ramach prewencji w związku z koronawirusem. Administracja izby niższej parlamentu powiadomiła o tym w poniedziałek wszystkich deputowanych.

Temperaturę parlamentarzystom i wszystkim pozostałym osobom, które wchodzą do siedziby Izby Deputowanych - Palazzo Montecitorio - będzie od wtorku mierzył oddelegowany do tych zadań personel medyczny. Sześć dni wcześniej podobny krok prewencyjny wprowadzono w siedzibie włoskiego Senatu. Dotychczasowy bilans koronawirusa we Włoszech to 52 ofiary śmiertelne i ponad dwa tysiące potwierdzonych przypadków zakażeń.

Autor:asty/adso

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: