Papież Franciszek podczas niedzielnego spotkania z wiernymi w Watykanie wyraził uznanie dla inicjatywy Caritas Polska na rzecz rodzin w Syrii. W rozważaniach mówił o święcie Miłosierdzia Bożego, ustanowionym przez świętego Jana Pawła II.
Pozdrawiając polskich pielgrzymów przybyłych na południową modlitwę Regina coeli papież powiedział: - Wyrażam wielkie uznanie dla inicjatywy Caritas Polska, by wesprzeć wiele rodzin w Syrii. W ten sposób Franciszek odniósł się do akcji "Rodzina rodzinie", w ramach której udzielana jest pomoc finansowa Syryjczykom poszkodowanym w rezultacie wojny.
Miłosierdzie "otwiera umysły"
Papież przypomniał też, że w czasie Jubileuszu 2000 Roku Jan Paweł II postanowił, że niedziela tydzień po Zmartwychwstaniu dedykowana będzie Bożemu Miłosierdziu. - To prawda, to była piękna intuicja - ocenił Franciszek. I dodał. - Kilka miesięcy temu zakończyliśmy nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia, a ta niedziela zachęca nas do tego, by podjąć z mocą łaskę, która płynie z miłosierdzia Boga - dodał.
Franciszek wyjaśnił, że sensem miłosierdzia jest przebaczenie grzechów. - Zmartwychwstały Jezus przekazał swemu Kościołowi jako pierwsze zadanie swoją własną misję niesienia wszystkim konkretnego orędzia przebaczenia - stwierdził papież. Dodał, że ten widzialny znak miłosierdzia przynosi pokój serca i radość.
Tłumaczył, że miłosierdzie "otwiera umysł, by lepiej zrozumieć tajemnicę Boga i naszej osobistej egzystencji". - Pozwala zrozumieć, że przemoc, niechęć, zemsta nie mają żadnego sensu, a pierwszą ofiarą jest ten, kto żywi te uczucia, bo pozbawia się własnej godności - powiedział papież.
Wskazał wiernym, że miłosierdzie "otwiera drzwi serca i pozwala wyrazić bliskość przede wszystkim z tymi, którzy są samotni i zepchnięci na margines".
Dostrzec potrzeby innych
Za sprawą miłosierdzia, mówił Franciszek, można dostrzec potrzeby innych, którzy czekają na pocieszenie i wsparcie. - Miłosierdzie rozgrzewa serce i uwrażliwia je na potrzeby braci poprzez dzielenie się i współudział - wyjaśnił.
Następnie podsumowując stwierdził, że miłosierdzie "zobowiązuje wszystkich do tego, by byli narzędziami sprawiedliwości, pojednania i pokoju".
Papież zaapelował do wiernych, by nigdy nie zapominali o kluczowym znaczeniu miłosierdzia w życiu wiary.
Autor: tas/tr / Źródło: PAP