Międzynarodowa organizacja humanitarna Save the Children poinformowała w sobotę, że dobrowolnie zamknęła wszystkie biura w Pakistanie po tym, jak władze pakistańskie zamknęły jej przedstawicielstwo w stolicy kraju, Islamabadzie. Władze Pakistanu podejrzewają organizację o udzielenie pomocy Amerykanom w odnalezieniu Osamy Bin Ladena.
Pracownik organizacji, proszący o zachowanie anonimowości, powiedział, że organizacja zamknęła biura w Peszawarze, Karaczi, Lahaurze i Kwecie.
Biura Save the Children (ang. uratować dzieci), działającej w Pakistanie od 1979 roku, zostały opieczętowane w nocy z czwartku na piątek. Władze przekazały pakistańskim pracownikom organizacji, że wszyscy współpracujący z nią cudzoziemcy mają 15 dni na opuszczenie kraju.
Jednocześnie szef MSW Chaudhry Nisar Ali Khan powiedział w piątek, że organizacja naruszyła statut, na mocy którego działała w Pakistanie. - Żadna organizacja pozarządowa nie może pracować w sprzeczności z interesami Pakistanu - oświadczył.
Save the Children wystosowała komunikat, w którym oświadczyła, że zatrudnia 1200 osób w całym Pakistanie i nie ma wśród nich obywateli obcych państw.
Bo pomogli odnaleźć Bin Ladena?
W 2012 roku rząd Pakistanu nakazał opuszczenie kraju sześciu obcokrajowcom z Save the Children. Działalność organizacji w Pakistanie znalazła się pod kontrolą władz w 2012 roku z powodu przekonania, że miała ona związek z zabiciem przywódcy Al-Kaidy Osamy bin Ladena. Władze przypuszczały, że organizacja pomogła Amerykanom w skontaktowaniu się z lekarzem Shakilem Afridim, dzięki któremu CIA zlokalizowała bin Ladena.
Osama Bin Laden, który stał za zamachami z 11 września 2001 roku, w 2011 roku zginął w Pakistanie z rąk amerykańskich komandosów.
Afridi, który podczas fałszywej kampanii szczepień pobrał próbki DNA od rodziny bin Ladena, uczestniczył dwukrotnie w warsztatach organizowanych przez Save the Children. Łącznie w takich warsztatach, poświęconych opiece zdrowotnej matek i dzieci, brało udział ponad 1000 lekarzy.
Save the Children to międzynarodowa organizacja działająca na rzecz poprawy życia dzieci w ponad 50 krajach świata.
Autor: fil\mtom / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia Commons CC BY SA 2.0 | Roger A. Smith