Władze Pakistanu poinformowały w środę o zniesieniu moratorium na karę śmierci w przypadkach terroryzmu. Decyzję ogłoszono po wtorkowym ataku talibskiego komanda na szkołę w Peszawarze, w którym zginęło 141 osób, głównie dzieci. Jednocześnie USA przeprowadziło w Afganistanie ataki z użyciem dronów. Zginęło czterech pakistańskich talibów i siedmiu innych bojowników.
Reuters, powołując się na władze afgańskiej prowincji Nangarhar, podał, że USA przeprowadziło we wschodnim Afganistanie kilka ataków z użyciem dronów na kryjówki talibów. Zginęło co najmniej czterech pakistańskich bojowników i siedmiu innych.
"Zgodnie z naszymi danymi, 11 bojowników, z których czterech to talibowie pakistańscy podróżowało samochodem typu pick-up, który stał się celem ataku dronów. Wszyscy zginęli" - stwierdził Mahlem Mashug z prowincji Nangarhar.
Atak był odpowiedzią na masakrę w szkole garnizonowej w Peszawarze, w której zginęło 132 dzieci i 9 pracowników szkoły. Naloty przeprowadzono we wtorek późnym popołudniem.
Oprócz tego działania nasiliła pakistańska armia. Trwa bombardowanie przełęczy Chajber (łącząca Pakistan z Afganistanem) i północnego Waziristanu. Ofensywa przeciwko bojownikom trwa od czerwca.
Pakistan przywraca karę śmierci
Rzecznik rządu Mohiuddin Wani poinformował, że premier Nawaz Sharif zaaprobował decyzję komisji ministerialnej o uchyleniu moratorium.
W Pakistanie wyroki śmierci są względnie częste, ale kraj przestrzega moratorium i od 2008 roku żadnego wyroku nie wykonano. Wyjątkiem był jeden przypadek rozstrzygany przez sąd wojskowy.
Według Amnesty International w pakistańskich więzieniach przebywa ok. 8 tys. skazanych na śmierć. Część z nich odpowiadała przed sądami antyterrorystycznymi, uważanymi za bardziej wydolne, mimo że popełnione przez tych ludzi przestępstwa nie były bezpośrednio powiązane z terroryzmem - zwracają uwagę obrońcy praw człowieka.
Moratorium
Nawaz Sharif, który doszedł do władzy w wyniku wyborów parlamentarnych w maju 2013 roku, sygnalizował możliwość powrotu do kary śmierci w kraju. Respektowanie moratorium było uważane za jeden z kluczowych warunków, które umożliwiły Pakistanowi otrzymanie rok temu statusu GSP Plus, zapewniającego ulgi taryfowe na eksport wielu produktów, głównie tekstyliów, do Unii Europejskiej, która jest pierwszym partnerem gospodarczym kraju.
W ataku na prowadzoną przez pakistańską armię szkołę dla dzieci wojskowych w Peszawarze zginęło we wtorek 141 osób: 132 dzieci i dziewięciu nauczycieli. Talibowie, którzy wzięli na siebie odpowiedzialność za zamach, oświadczyli, że to odwet za prowadzoną przeciwko nim ofensywę rządową w Północnym Waziristanie. Był to najkrwawszy atak w Pakistanie w historii kraju.
Autor: pk/ja / Źródło: reuters, pap