Techniki przesłuchań były znacznie brutalniejsze niż informowała CIA. Mimo stosowania tortur nie pozyskano szczególnie cennych informacji wywiadowczych. CIA celowo oszukiwała władze ws. prowadzonego przez siebie Programu Zatrzymań i Przesłuchań. Przedstawiamy 20 najważniejszych punktów opublikowanego we wtorek dokumentu.
W ujawnionym mającym 525 stron dokumencie, który jest streszczeniem liczącego ponad 6 tys. stron raportu, nie padają nazwy państw, które współpracowały z USA i zgodziły się mieć na swym terytorium tajne ośrodki CIA.
20 punktów
Oto najważniejsze ustalenia opublikowanego dokumentu:
1. Tzw. wzmocnione techniki przesłuchań były nieefektywne i nie prowadziły do pozyskania cennych informacji wywiadowczym, które można byłoby wykorzystać w ważnych akcjach przeciwko grupom terrorystycznym.
2. CIA usprawiedliwiała stosowanie wzmocnionych technik przesłuchań, posługując się nieprawdziwą oceną dot. ich efektywności.
3. Techniki przesłuchań były znacznie bardziej brutalne i stosowane częściej niż twierdziła CIA. Agencja przez lata wprowadzała w błąd administrację USA, Kongres i opinię publiczną, ukrywając prawdę o brutalnych metodach. Potwierdzono stosowanie tzw. wzmocnionych technik przesłuchania: jak podtapianie (waterboarding), pozbawianie snu.
4. Warunki przetrzymywania więźniów CIA były znacznie surowsze niż CIA przekazywała wysokim amerykańskim urzędnikom.
5. CIA wielokrotnie przekazywała nieprawdziwe informacje Departamentowi Sprawiedliwości do analiz prawnych dotyczących Programu Zatrzymań i Przesłuchań.
6. CIA działa, by nie dopuścić Kongresu do wglądu w Program Zatrzymań i Przesłuchań.
7. CIA nie dopuszczała do nadzoru nad programem przez Biały Dom i paraliżowała jego proces decyzyjny.
8. Operowanie i zarządzenie programem przez CIA komplikowało lub w niektórych przypadkach blokowało działania agencji narodowych i innych agencji wykonawczych.
9. CIA zablokowała nadzór nad programem przez Biuro Inspektora Generalnego CIA.
10. CIA koordynowała wyciek niejawnych informacji do prasy, w tym nieprawdziwych informacji o skuteczności wzmocnionych technik przesłuchań.
11. CIA nie było przygotowana w momencie, kiedy ruszył Program Zatrzymań i Przesłuchań, czyli w 6 miesięcy po nadaniu jej uprawnień.
12. Zarządzenie i stosowanie Programu Zatrzymań i Przesłuchań było głęboko wadliwe, zwłaszcza w latach 2002 i 2003.
13. CIA opracowała program tzw. wzmocnionych technik przesłuchań bazując na programie opracowanym przez dwóch psychologów, którzy nie mieli żadnego doświadczenia związanego z przesłuchiwaniami czy walce z terroryzmem. Agencja nie prowadziła analizy technik pod względem ich efektywności.
14. Zatrzymani przez CIA byli poddawani technikom wymuszającym zeznania, których nie zaakceptował Departament Sprawiedliwości i nie autoryzowało kierownictwo CIA.
15. CIA nie prowadziła kompleksowego i dokładnego statystyk dot. zatrzymanych i przetrzymywała osoby, wobec których nie stosowano wymaganych prawem standardów zatrzymania. Zapewnienia CIA ws. liczby zatrzymanych i sposobów przesłuchań były nieprawdziwe.
16. CIA nie zdołała dokonać stosownej oceny skuteczności wzmocnionych technik przesłuchań.
17. CIA rzadko upominała pracowników za poważne naruszenia, niewłaściwe działania oraz systemowe i indywidualne błędy w zarządzaniu. Agencja nie prowadziła statystyk ws. takich wykroczeń.
18. CIA ignorowała wewnętrzną krytykę i wątpliwości co do zarządzania Programem Zatrzymań i Przesłuchań
19. Programem Zatrzymań i Przesłuchań z założenia nie miał trwać długo i zakończył się przed 2006 roku w związku z przeciekami do prasy. Wpłynął na współpracę z innymi państwami i wzbudził wątpliwości natury prawnej.
20. Program Zatrzymań i Przesłuchań zniszczył wizerunek Stanów Zjednoczonych na arenie międzynarodowej i spowodował straty ekonomiczne i nieekonomiczne.
Autor: pk//gak / Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: US Army, tvn24, Biały Dom