TVN24 | Świat

Przypadki we Włoszech i Szwecji, alert sanitarny w Madrycie. Wirus małpiej ospy w Europie

TVN24 | Świat

Aktualizacja:
Autor:
pp,
mart/kab,kg
Źródło:
PAP, Il Messaggero, Reuters
Małpia ospa w Europie. Pacjent leczony jest w Londynie (nagrania archiwalne)
Archiwum ReutersMałpia ospa w Europie. Pacjent leczony jest w Londynie (nagrania archiwalne)

Małpia ospa pojawiła się w dwóch kolejnych europejskich krajach. O pierwszych potwierdzonych przypadkach zakażenia tym wirusem poinformowały w czwartek Włochy i Szwecja. Z kolei w Madrycie ogłoszono alert sanitarny po siedmiu potwierdzonych i 22 podejrzanych przypadkach zakażenia tym wirusem.

Pierwszy potwierdzony przypadek zakażenia małpią ospą we Włoszech odnotowano w Narodowym Instytucie Chorób Zakaźnych Lazzaro Spallanzani w Rzymie. To młody mężczyzna, który powrócił z Wysp Kanaryjskich - podał instytut. Przebywa w izolacji.

Gazeta "Il Messaggero" podała też, że pod kątem zakażenia małpią ospą sprawdzane są dwa inne przypadki.

Pierwszy przypadek małpiej ospy w Szwecji

Z kolei w Szwecji pierwszy przypadek wykryto u osoby mieszkającej w regionie Sztokholm.

Jak podkreśliła Klara Sonden z Urzędu Zdrowia Publicznego, "zakażona osoba nie jest poważnie chora, ale przebywa pod opieką lekarską". Nie wiadomo, gdzie doszło do transmisji wirusa, trwa w tej sprawie dochodzenie.

Urząd zapowiedział złożenie wniosku do rządu o zakwalifikowanie małpiej ospy jako choroby "niebezpiecznej dla społeczeństwa". Ma to umożliwić wprowadzenie obowiązku zgłaszania zachorowań oraz izolacji.

Alert sanitarny w Madrycie

Wcześniej w czwartek Europa Press podała, że w Madrycie ogłoszono alert sanitarny po siedmiu potwierdzonych i 22 podejrzanych przypadkach zakażenia tym wirusem.

Według hiszpańskiego ministerstwa zdrowia we wszystkich przypadkach transmisja wirusa nastąpiła u młodych mężczyzn mających w ostatnim czasie kontakty homoseksualne, w wyniku styczności z błonami śluzowymi. Badane osoby znajdują się w izolacji domowej pod obserwacją.

MadrytShutterstock

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Madryckie służby sanitarne oczekują na dalsze wyniki badań laboratoryjnych, przeprowadzają dochodzenie epidemiologiczne oraz identyfikują możliwe kontakty chorych.

Potwierdzone przypadki zakażenia małpią ospą odnotowano też w Portugalii, Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych.

Czym jest małpia ospa?

Małpia ospa jest bardzo rzadką chorobą zakaźną odzwierzęcą, endemiczną na kontynencie afrykańskim, gdzie niektóre gryzonie przenoszą ją na małpy, a te na ludzi. Wirus nie rozprzestrzenia się łatwo między ludźmi, a do zakażenia najczęściej dochodzi poprzez bliski kontakt z chorą osobą, jej płynami ustrojowymi, w tym śliną.

Małpia ospaBSIP/UIG Via Getty Images

CZYTAJ WIĘCEJ: Czym jest małpia ospa? Jakie są objawy?

Choroba objawia się gorączką, bólem mięśni, powiększeniem węzłów chłonnych oraz wysypką na ciele podobną do ospy wietrznej. Śmiertelność szacuje się na od 1 do 10 procent.

Nie ma sposobu na leczenie małpiej ospy, choroba ustępuje samoistnie.

Autor:pp, mart/kab,kg

Źródło: PAP, Il Messaggero, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: BSIP/UIG Via Getty Images