ONZ wpisała Izrael i Hamas na "listę wstydu" w związku z łamaniem praw dzieci

Źródło:
PAP
Relacje płaczących dzieci po izraelskich atakach na obóz dla uchodźców w Strefie Gazy
Relacje płaczących dzieci po izraelskich atakach na obóz dla uchodźców w Strefie Gazy
Reuters
Relacje płaczących dzieci po izraelskich atakach na obóz dla uchodźców w Strefie GazyReuters

Izrael i Hamas zostały wpisane przez ONZ na tak zwaną "listę wstydu", dotyczącą łamania praw dzieci w konfliktach zbrojnych. Dokument ten jest załączony do rocznego raportu biura Sekretarza Generalnego ONZ Antonio Guterresa, który ma zostać przedłożony 14 czerwca Radzie Bezpieczeństwa ONZ.

ONZ wpisała Izrael i Hamas na tak zwaną "listę wstydu", dotyczącą łamania praw dzieci w konfliktach zbrojnych – oznacza to, że znalazły się one w gronie, które tworzą m.in. Rosja, Państwo Islamskie, Al-Kaida, Boko Haram, Afganistan, Irak, Birma, Somalia, Jemen i Syria. Izrael to pierwszy demokratycznie rządzony kraj, który znalazł się na tej liście.

Decyzja ONZ wywołała oburzenie w Izraelu. Premier tego kraju Benjamin Netanjahu powiedział, że "ONZ umieściła się dzisiaj na czarnej liście historii, dołączając do zwolenników morderców Hamasu".

- Nasze siły obronne to najbardziej moralna armia na świecie i żadna urojeniowa decyzja ONZ tego nie zmieni - oświadczył Netanjahu.

Premier Izraela Benjamin Netanjahu GIL COHEN-MAGEN/PAP/EPA

Formalne powiadomienie o wpisaniu Izraela na "listę wstydu" otrzymał w piątek ambasador tego kraju przy ONZ Gilad Erdan, który także stwierdził, że "armia Izraela jest najbardziej moralną armią na świecie". - Jestem całkowicie zszokowany i zniesmaczony tą haniebną decyzją - powiedział.

- Ta niemoralna decyzja tylko pomoże terrorystom i nagrodzi Hamas. Teraz Hamas będzie w jeszcze większym stopniu korzystał ze szkół i szpitali, ponieważ ta haniebna decyzja sekretarza generalnego da mu nadzieję na przetrwanie, przedłuży wojnę i wydłuży cierpienia. Wstyd - stwierdził Erdan.

Izraelski minister spraw zagranicznych Israel Kac oświadczył, że ta decyzja "będzie miała konsekwencje dla relacji Izraela z ONZ".

Czym jest "lista wstydu" w związku z łamaniem praw dzieci

Coroczny raport Guterresa dla Rady Bezpieczeństwa na temat dzieci w konfliktach zbrojnych obejmuje zabijanie, okaleczanie, wykorzystywanie seksualne, uprowadzenia, odmowę dzieciom dostępu do pomocy oraz atakowanie szkół i szpitali.

Lista jest podzielona na dwie części: jedna zawiera podmioty, które wprowadziły środki mające na celu ochronę dzieci, na drugiej są ci, którzy tego nie zrobili. Według Erdana Izrael został dopisany do tej drugiej grupy.

Raport sporządza Virginia Gamba, specjalna przedstawicielka Guterresa ds. dzieci w konfliktach zbrojnych.

Autorka/Autor:asty//mrz

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: GIL COHEN-MAGEN/PAP/EPA