UNESCO wpisało na listę zagrożonych obiektów światowego dziedzictwa zabytki w Kijowie i Lwowie

Źródło:
PAP
Rosyjski pocisk spada tuż przed samochodem
Rosyjski pocisk spada tuż przed samochodem
Reuters
Rosyjski pocisk spada tuż przed samochodemReuters

UNESCO wpisało na listę obiektów światowego dziedzictwa zagrożonych przez wojnę obiekty w Kijowie i Lwowie. Budynki te zasługują "na dodatkową pomoc finansową i techniczną, aby można było na miejscu wdrożyć nowe środki ochrony" - napisano w oświadczeniu UNESCO.

Zobacz także: Atak Rosji na Ukrainę. Relacja w tvn24.pl

UNESCO wpisało na listę obiektów światowego dziedzictwa zagrożonych przez wojnę prawosławny sobór św. Zofii (Mądrości Bożej) i budynki klasztorne w Kijowie oraz centrum historyczne Lwowa - głosi piątkowy komunikat organizacji.

Zabytki Kijowa i Lwowa narażone są na zniszczenie z powodu rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

"Ze względu na ataki bezpośrednie, ale też na fale uderzeniowe wywołane bombardowaniami obydwu miast" budynki te zasługują "na dodatkową pomoc finansową i techniczną, aby można było na miejscu wdrożyć nowe środki (ich) ochrony" - napisano w oświadczeniu UNESCO.

Sobór Sofijski w KijowieShutterstock

Celowe niszczenie dóbr kultury może być uznane za zbrodnię wojenną

AFP przypomina, że w styczniu organizacja ta wpisała na listę obiektów światowego dziedzictwa zagrożonych przez wojnę historyczne centrum Odessy. W lipcu w wyniku ostrzału rakietowego tego miasta zniszczony został zabytkowy sobór Przemienienia Pańskiego, a także wiele budynków w historycznej części Odessy.

Już wcześniej ataki rakietowe Rosji były wymierzone w historyczne gmachy Odessy i Lwowa objęte Konwencją w sprawie ochrony światowego dziedzictwa kulturowego i naturalnego.

UNESCO uznaje, że celowe niszczenie dóbr kultury może być uznane za zbrodnię wojenną, a ataki sił rosyjskich stoją w sprzeczności z zapewnieniami Kremla o "środkach ostrożności podjętych w celu oszczędzenia miejsc światowego dziedzictwa na Ukrainie i ich najbliższego otoczenia".

Autorka/Autor:asty / prpb

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock