ONZ potwierdza: Korea Północna zamknęła reaktor

 
Zamknięty reaktor

"Reaktor w Jongbion rzeczywiście został zamknięty" - potwierdził szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej Mohammed el-Baradei po inspekcji inspektorów agencji w Korei Północnej.

El-Baradei podczas pobytu w Tajlandii poinformował, że 10-osobowy zespół z jego agencji nie miał problemów z przeprowadzeniem kontroli w Jongbion. "Koreańczycy współpracują i inspekcja idzie gładko. To krok w odpowiednim kierunku" - powiedział laureat Nagrody Nobla z 2005 roku. Pracownicy agencji w najbliższych dniach mają nadzorować wyłączanie kolejnych elementów elektrowni i pieczętować je. Pod baczną kontrolą znajdą się zwłaszcza te, które służą różnym krokom przetwarzania plutonu.

Wyłączenie reaktora nastąpiło w sobotę, po odebraniu przez rząd Północnej Korei pierwszej części pomocy międzynarodowej, wynegocjowanej w rozmowach z udziałem Stanów Zjednoczonych, Rosji, Japonii, Chin oraz obu państw koreańskich. Fenian otrzymał 7,5 tys. ton paliwa, z obiecanych 50 tys. za wyłączenie reaktora w Jongbion i kolejnych 950 tys. za zamknięcie wszystkich urządzeń służących produkcji energii atomowej.

 
Inspektorzy MAEA są zadowolenie ze współpracy z Koreańczykami. Na zdjęciu - zamknięty reaktor. 

Źródło: CBS, BBC, Wikipedia, gazeta.pl